Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Konec februarja pred 18 leti je v Sloveniji in svetu odmevala novica o najdbi najstarejšega lesenega kolesa na svetu. Našli so ga na Barju blizu Vrhnike.
Logarska dolina je po mnenju Lonely Planeta ena najlepših evropskih alpskih dolin, Solčavsko pa si je prislužilo naziv evropske destinacije odličnosti. A še pred nekaj desetletji so lepote tega dela Slovenije prihajali občudovat le redki.
Zgornje Posočje ima že dolgo sirarsko tradicijo, sirarsko skuto in sirotko so nekdaj povezovali z zdravjem.
Pisal se je 31. januar leta 1984 in v brežiški občini so imeli domačini in obiskovalci kaj početi, saj so lahko "kolobarili" med smučanjem in kopanjem.
Novembra leta 2012 je piranski ribič ulovil prvo ribo napihovalko v slovenskem morju. Gre za zelo strupeno tropsko ribo, katere strup tetrodotoksin je že v majhnih količinah za človeka smrten.
Se še spomnite, kakšen je bil jugoslovanski denar – dinar? Bi znali povedati, katere podobe so krasile bankovce za 1000, 500, 50 in 20 dinarjev?
Tokratni novoletni utrip je bil popolnoma drugačen, kot smo bili vajeni, saj so hoteli po vsej državi zaradi epidemije zaprti, ni niti sejmov, dogodkov, drsališč. Zato raje skočimo v preteklost.
V čarobnem okolju Postojnske jame žive jaslice pripravljajo že 30 let. Letošnjo predstavo je žal odnesla zdravstvena kriza, ostanejo pa spomini, na primer tisti iz leta 1997.
Včasih je bila navada, da so vozniki in motoristi, torej vsi udeleženci v prometu, na več ljubljanskih križišč postavili novoletne jelke, ob katere so v znak hvaležnosti za policiste zložili darila.
Slovenci smo imeli v smučarskih skokih tri leta svojega rekorderja. To je bil Jože Šlibar, ki je leta 1961 v Oberstdorfu pristal pri 141 metrih.
Kresnička ali odsevni predmeti so danes v prometu stalnica, a ni bilo vedno tako. V Sloveniji so prve kresničke ‒ tiste prozorne, ki so jih nato nosile generacije in generacije šolarjev, izdelali leta 1982.
Leta 1957 je bilo ustanovljeno podjetje Pristanišča Koper. Prva ladja je bila privezana leto in pol kasneje, to je bila čezoceanka Gorica, last slovenskega ladjarja Splošne plovbe iz Pirana.
V beltinskem parku že vrsto let poteka lov s sokoli. S pticami ujedami, ki so vzgojene za ulov divjih živali v naravi, kot so fazani, jerebice, zajci in druge, v ta del Slovenije prihajajo sokolarji iz Slovenije, Avstrije, Italije in Hrvaške.
Oktobra leta 1973 je imel novinar Janez Ujčič v TV Dnevniku prispevek o tem, da bo konec leta 1975 mariborsko letališče sprejelo prve potnike.
Epidemija covida-19 je letos odnesla tradicionalna martinovanja po Sloveniji, zato pa obstaja veliko arhivskih posnetkov, s katerimi se lahko spomnimo, kako so mlado vino v preteklih letih pozdravljali v različnih delih Slovenije.
Ličkanje ali kožuhanje koruze je bilo včasih eno najpomembnejših jesenskih opravil, saj je koruza rasla na vsaki kmetiji. Iz nje so pridobili moko, da so pozimi pekli kruh in kuhali žgance. Iz zdroba so pripravili polento in jo ponudili z mlekom.
Pisal se je 9. maj leta 1969 in gledalci TV Dnevnika so si lahko ogledali prispevek o tem, kako je v študentskem naselju v Ljubljani začela oddajati radijska postaja Študent.
Le kdo ne pozna mineralne vode s tremi srci, ki prihaja iz Radencev? Za to blagovno znamko je dolga zgodovina, saj je študent medicine Karl Henn radenske vrelce odkril že daljnega leta 1833.
"Za jesen nudimo škafe, čebre, vinske kadi." Tak je bil napis v prodajalni Dom – Kresija v Ljubljani leta 1960, ki je ponujala izdelke suhe robe.
Leta 1963 je TV Slovenija posnela reportažo s trgatve v Brdih. Ocenili so, da je bil takrat pridelek po kakovosti nekoliko slabši – najbolj je bila prizadeta sorta tokaj, ki ga je napada gniloba, najbolj pa so bili zadovoljni z merlotom.
Neveljaven email naslov