Zeleno Mariborsko Pohorje. Foto: BoBo
Zeleno Mariborsko Pohorje. Foto: BoBo

Smučarska sezona bo po pričakovanjih žičničarjev slabša od predkoronske, saj so jih po epidemiji in dveh letih covidh ukrepov zadele še visoke cene elektrike in praznična odjuga. Zato pravega obiska smučišč ni, to pa bo vplivalo na prihodke in tudi izvedbo načrtovanih infrastrukturnih projektov.

"Pretopla zima, ki onemogoča pripravo tehničnega snega in je pojedla s temi visokimi temperaturami tudi tisti sneg, ki so ga smučišča uspela narediti pred prazniki, je razlog, da so nekatera smučišča že zaprta. Ostala se mučijo z 20 centimetri snega. Edina izjema je Kanin, ki ima meter snega, kar sicer za to smučišče ni veliko, a je smuka kljub temu mogoča," je povedala predsednica Združenja slovenskih žičničarjev Manuela Božič Badalič, sicer direktorica družbe Sončni Kanin.

Tako smučišča na Cerknem, Soriški planini in Starem vrhu trenutno ne obratujejo, nekaj smučišč je odprtih z le nekaj centimetri snega, normalno obratuje samo Kanin. Tudi v sosednjih državah je podobno, dodaja Božič Badalič, ki pravi, da tople zime, ki so posledica podnebnih sprememb, postajajo realnost.

Normalno v teh dneh obratuje le Kanin. Foto: Mariša Bizjak
Normalno v teh dneh obratuje le Kanin. Foto: Mariša Bizjak

Infrastrukturni projekti pod vprašajem

"Ta sezona je z vidika prihodkov in stroškov zelo kritična," je dodala Božič Badalič. Kot je opozorila, je letošnja zima nov dokaz, da morajo gorski centri pospešeno delati na letnem turizmu.

To je tudi eden od ciljev razpisa za razvoj in prestrukturiranje večjih slovenskih smučišč, na katerem je bilo lani izbranih deset projektov. A v združenju žičničarjev opozarjajo, da bodo smučišča ta sredstva zaradi kratkih rokov in letošnjega izpada prihodkov le s težavo črpala.

Smučišča morajo namreč zagotoviti 20 odstotkov lastne udeležbe, še v tem mesecu pridobiti gradbena dovoljenja in investicijo končati do novembra 2023. To pa naj bi bilo v nekaterih primerih povsem neizvedljivo.

S pomanjkanjem snega se letos borijo skoraj povsod. Foto: Reuters
S pomanjkanjem snega se letos borijo skoraj povsod. Foto: Reuters

Napovedi prav nič obetavne

Za prihajajoče dni napovedi za večino slovenskih smučišč niso obetavne, poleg vremena upraviteljem povzročajo skrbi tudi visoke cene energentov. Po besedah Manuele Božič Badalič se s podobnimi težavami soočajo tudi v sosednjih državah in vprašanje je, katera smučišča bodo med bližajočimi se šolskimi zimskimi počitnicami umetno zasneževala proge.

"Vsa nižje ležeča smučišča so vedno pod velikim vprašajem, če pride spet teden dni odjuge, spet teden dni megle ali padavin, kot so bile pred novim letom. To odplakne sneg, račun za elektriko pa ostane," je pojasnila. "Dejstvo je tudi, da tudi najboljši zasneževalni sistem pri 10 stopinjah Celzija in 80-odstotni vlagi ne more delati snega," je dodala.

In medtem ko v Julijskih Alpah z velikim trudom še uspevajo zagotavljati pogoje za smuko, pa so bitko z naravo v minulih dneh izgubili žičničarji v Škofjeloškem in Cerkljanskem hribovju, ki so bili primorani naprave zaustaviti že med novoletnimi prazniki.

Od pravih sneženih zim se bomo morali verjetno posloviti

Na Mariborskem Pohorju od novembra 50.000 obiskovalcev

Na mariborskem delu Pohorja je trenutno mogoče smučati le še na Arehu, medtem ko je na Bellevueju odprt zgolj otroški poligon. Zaradi skrčenega obsega obratovanja smučarskih prog so znižali cene dnevnih smučarskih vozovnic, vzporedno pa so odprli kolesarski park. Lani se je sezona v Bike parku Pohorje uradno začela 15. aprila, sicer pa se je v preteklih letih že dogajalo, da so bile na Pohorju sočasno odprte smučarske in kolesarke proge, pojasnjujejo v Javnem holdingu Maribor.

Od začetka letošnje sezone konec novembra so na Mariborskem Pohorju našteli več kot 50.000 obiskovalcev, od tega je bilo okoli 30.000 smučarjev. "V nadaljevanju zimske sezone si bomo prizadevali, da v okviru vremenskih razmer čim bolje uredimo smučišča in obiskovalcem zagotovimo kakovostno smuko, še posebej med počitnicami. Pričakujemo, da bo mrzlo vreme letos še omogočilo zasneževanje smučišč," pravijo.

Na Rogli trenutno obratuje celoten sistem Planja, so bili pa v torek zaradi vremenskih razmer in snežnih pogojev prisiljeni zapreti smučarsko progo Jurgovo. Za naprej težko napovedujejo razmere. "Glede na trenutne vremenske napovedi, ki zaenkrat ne predvidevajo obilnejših snežnih padavin in daljšega obdobja nizkih temperatur, si bomo še naprej prizadevali zagotavljati najboljše možne pogoje v danih razmerah," so za STA povedali v družbi Unitur.

Odpovedi rezervacij zaenkrat ni

Tudi na zahodnem delu Pohorja ima podjetje Vabo na Kopah in v hotelu v Slovenj Gradcu nastanitvene zmogljivosti trenutno dobro zasedene. "Predvsem imamo smučarje iz BiH, nekaj imamo hrvaških smučarjev, nekaj pa tudi domačih v šolah v naravi," je povedal direktor podjetja Vabo Boštjan Paradiž.

Po spodbudnem decembrskem začetku zimske sezone so trenutno na smučišču Kope smučarske razmere takšne, kot to dopušča vreme. Snega je dovolj le za obratovanje dveh prog, Pungart in Sedlo. Ker ostale ne obratujejo, je dnevnih gostov zelo malo, je povedal Paradiž.

Tudi v Kranjski Gori odpovedi rezervacij zaenkrat ni. V Turizmu Kranjska Gora in v Hit Alpinei sicer prejemajo veliko klicev in vprašanj ljudi glede možnosti smučanja. Ker smuko še zagotavljajo, pa do odpovedi vsaj za zdaj ne prihaja, poroča STA.

V Kranjski Gori si želijo predvsem takšnih prizorov. Foto: BoBo
V Kranjski Gori si želijo predvsem takšnih prizorov. Foto: BoBo

Kranjskogorski žičničarji bijejo bitko z visokimi temperaturami in se z vsemi močmi trudijo, da so smučarske proge iz dneva v dan urejene. Kot so pojasnili v RTC Žičnicah Kranjska Gora, imajo ogromno dela z iskanjem snega in z njegovim premeščanjem na proge. Podobno je tudi na Krvavcu, kjer je snežna odeja debela do 30 centimetrov, se pa zaradi visokih temperatur in vlage zelo hitro krči. V RTC-ju Krvavec zato lahko zagotavljajo obratovanje le dela žičniških naprav in prog. Danes tako obratuje pet od 13 naprav, odprtih pa je šest od 26 prog, poroča STA.

Umetno zasneževanje na Krvavcu trenutno ni mogoče. Temperatura bi morala biti vsaj 2,5 stopinje Celzija pod ničlo, kar pa se v teh dneh ne zgodi niti ponoči. Akumulacijsko jezero na vrhu Zvoha je polno in pripravljeno. V začetku naslednjega tedna pričakujejo nižje temperature, ki bi omogočale zasneževanje. "Zato se bomo trudili, da ob danih razmerah vzdržujemo proge in omogočimo smuko smučarskim navdušencem," so poudarili v RTC-ju Krvavec.