Bazni tabor. Foto: EPA
Bazni tabor. Foto: EPA

Tajanje ledenika je po poročanju BBC-ja posledica podnebnih sprememb in človeškega ravnanja. Britanska študija iz leta 2018 je ugotovila, da ledenik Kumbu izgublja 9,5 milijona kubičnih metrov vode na leto, območje v okolici baznega tabora pa se letno znižuje za en meter.

Bazni tabor na nadmorski višini 5364 metrov v pomladni sezoni obišče okoli 1500 ljudi. Plezalci so že večkrat opozorili na nastajajoče razpoke na ledeniku. Vendar so ljudje tudi del težave, saj dnevno izločijo 4000 litrov urina ter uporabljajo plin in kerozin za kuhanje in ogrevanje, kar pospešuje proces tajanja.

Novi tabor 200 do 400 metrov nižje

Nepalska vlada je zdaj sporočila, da bodo po priporočilu odbora za nadzor alpinizma v Everestu bazni tabor premestili na med 200 in 400 metrov nižjo nadmorsko višino, kjer ni trajnega ledu.

"Pripravljamo se na selitev, kmalu se bomo začeli posvetovati z vsemi deležniki," je za BBC povedal Taranath Adhikari, generalni direktor nepalskega oddelka za turizem.

"V bistvu gre za prilagajanje spremembam, ki jih opažamo v baznem taboru. To je bistveno za trajnost samega alpinističnega posla," je dodal.

Območje je leta 2015 prizadel večji plaz. Foto: AP
Območje je leta 2015 prizadel večji plaz. Foto: AP

Tajanje povzroča plazove

Večino ledenika pokrivajo skale, obstajajo pa tudi območja izpostavljenega ledu. Tajanje teh ledenih pečin najbolj destabilizira ledenik in ustvarja vodne tokove, je za BBC pojasnil Scott Watson, eden izmed raziskovalcev univerze v Leedsu, ki je leta 2018 raziskovala tajanje ledenika Kumbu. Tajanje povzroča premike in plazove kamnin in balvanov ter hkrati ustvarja tok vode, ki je v baznem taboru vse večji.

Glavna težava pri premestitvi baznega tabora nižje je podaljšanje vzpona od baznega tabora do tabora 1, naslednje postojanke na poti proti vrhu Mount Everesta, ki je z 8849 metri nadmorske višine najvišja gora na svetu.

Premestitev do leta 2024

Nepalska vlada premik načrtuje do leta 2024. Pred premestitvijo pa se bodo o baznem taboru posvetovali tudi z lokalnimi skupnostmi in "upoštevali tudi druge vidike, kot je njihova kultura".

Vodja baznega tabora in odbora za nadzor onesnaževanja Tshering Tenzing Sherpa ocenjuje, da je kljub težavam bazni tabor še vedno stabilen in bi lahko služil svojemu namenu še tri do štiri leta.

Večina alpinistov se na najvišji vrh sveta še zmeraj poda z nepalske strani, čeprav se v zadnjih letih veča tudi število plezalcev, ki skušajo Mount Everest osvojiti s kitajske strani.