Luka Mesec je zanikal domnevno razžalitev, saj je po njegovem šlo za politični opis delovanja. Fašizmu je treba reči fašizem, je dejal. Foto: BoBo
Luka Mesec je zanikal domnevno razžalitev, saj je po njegovem šlo za politični opis delovanja. Fašizmu je treba reči fašizem, je dejal. Foto: BoBo

"To, da sem Bernarda Brščiča opisal kot fašista, ni bila razžalitev, ampak politični opis njegovega delovanja," je ob prihodu na predobravnavni narok na ljubljanskem okrožnem sodišču poudaril Luka Mesec, ki svojih besed ne obžaluje, saj je "fašizmu treba reči fašizem". Napovedal je, da bo poskrbel za kritično obravnavo izjav in učinkov, ki jih ima Bernard Brščič na družbo, predvsem na skupine ljudi, ki jih v tej družbi napada.

To, da sem Bernarda Brščiča opisal kot fašista, ni bila razžalitev, ampak politični opis njegovega delovanja.

Luka Mesec

Brščič po drugi strani z optimizmom pričakuje prvo obravnavo in si obeta "zanimivo jesen". Kot je dodal, z "naivnim" pričakovanjem, da imamo pravno državo, pričakuje, da bo sodišče osebam, kot je Mesec, onemogočilo, da kar po želji, "brez razloga in z lažmi žali ljudi".

Brščičeva odvetnica Lucija Ušaj Šikovec po drugi strani upa, da bo sodišče delovalo vzgojno. Kot je pojasnila, je za očitano kaznivo dejanje predvidena tudi polletna zaporna kazen, kar bi za seboj potegnilo posledice v smislu prenehanja mandata poslanca. "Ne verjamem, da bo sodišče zmoglo izreči takšno kazen, čeprav bi jo gospod zaslužil," je sicer dodala.

Zadoščenje bi bilo po mnenju odvetnice že to, da se Mescu izreče "neka pogojna zaporna kazen, da se mu naloži odškodnina, ker vemo, da smo pri denarju vsi najbolj občutljivi in verjetno Mesec, čeprav je koordinator Levice, ne zanika vrednosti denarja".

Bernard Brščič, ki pričakuje, da bo sodišče onemogočilo, da se
Bernard Brščič, ki pričakuje, da bo sodišče onemogočilo, da se "brez razloga žali ljudi", in njegova odvetnica Lucija Ušaj Šikovec. Foto: BoBo

Strani v postopku sta na predobravnavnem naroku predstavili dodatno dokazno gradivo. Ušaj Šikovčeva je med drugim v spis vložila tri angleške obrazložitve, kaj pomeni fašizem, ki jih bo treba še prevesti. Predlagala je zaslišanje Jožeta Biščaka iz Novih obzorij ter vpogled v posnetek televizijske oddaje Pogovor z opozicijo in v magnetogram 15. izredne seje DZ-ja oz. poslušanje govora Luke Mesca.

Na drugi strani je Meščev zagovornik Dino Bauk predlagal vrsto medijskih člankov, v katere so vključene Brščičeve izjave, saj se bo na podlagi prispevkov po mnenju odvetnika ugotovil kontekst Meščevih izjav v tem kazenskem postopku. Bauk je predlagal tudi zaslišanje prič, ki bodo "s strokovnim znanjem bistveno prispevale k razjasnitvi okoliščin obravnavanega kaznivega dejanja", in sicer zgodovinarja Luko Lisjaka Gabrijelčiča ter filozofa Mladena Dolarja.

Po potrebi bi, kot je dodal Bauk, zaslišali še mednarodne strokovnjake z obravnavanega področja, imena pa nameravajo predložiti pozneje. Prav tako predlagajo zaslišanje predstavnikov skupnosti, ki jih Brščič po Baukovih besedah s svojimi "sovražnimi in nestrpnimi" izjavami naslavlja, in sicer predstavnike judovske, romske, muslimanske in begunske skupnosti ter skupnosti LGBT.

Sodnica Katarina Gabrijel-Muhič je ob koncu predobravnavnega naroka dejala, da bo sodišče datum prve obravnave sporočilo pozneje.