Ovadbe so povezane s hišnimi preiskavami februarja lani. Foto: BoBo
Ovadbe so povezane s hišnimi preiskavami februarja lani. Foto: BoBo

Z Generalne policijske uprave so v povezavi z vloženimi ovadbami sporočili, da so te povezane z izvedenimi hišnimi preiskavami februarja lani v povezavi z verižnim preprodajanjem in poviševanjem vrednosti deležev gospodarskih družb.

Sorodna novica Hišne preiskave zaradi suma oškodovanja Engrotuša

Kot so navedli, je podan utemeljen sum, da so tri fizične osebe pri opravljanju gospodarske dejavnosti zlorabile svoj položaj, saj so v letu 2010 dvema gospodarskima družbama pridobile protipravno premoženjsko korist več kot 30 milijonov evrov na škodo druge gospodarske družbe iz Celja. To so storile tako, da so preprodajale deleže v več gospodarskih družbah in s tem zmanjšale možnost za poplačila najetih posojil.

Pri večkratni preprodaji deležev dveh gospodarskih družb so s cenitvami nepremičnin navidezno zviševale njihovo realno vrednost in deleže družb, kljub dejansko nespremenjeni vrednosti, ter jih po nekajkrat višji ceni prodale nazaj oškodovani družbi.

Za kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti je predpisana zaporna kazen od enega do osmih let.

Po poročanju več medijev naj bi bili osumljenci podjetnik Mirko Tuš, njegova nekdanja žena in takratna članica uprave Engrotuša Tanja Tuš ter kranjski poslovnež Danilo Dujović.

Kot so na začetku februarja lani, ko je NPU skupaj z ljubljanskimi in mariborskimi kriminalisti izvajal omenjenih osem hišnih preiskav, poročali nekateri mediji, so kriminalisti preiskovali družbo Engrotuš oz. ravnanje njenih lastnikov, Mirka in njegove žene Tanje Tuš leta 2016, ko naj bi prenesla blagovne znamke Tuš na svoje podjetje Tus Global Group s sedežem v Hongkongu. Med preiskovanimi je bil takrat tudi Danilo Dujović.

Z lastništvom blagovnih znamk naj bi Tuš novemu lastniku trgovin preprečil uporabo blagovne znamke Tuš in od njega zahteval visoko nadomestilo oz. odškodnino za njeno uporabo ali postavljal različne zahteve. Sume kaznivih dejanj so zaradi omenjenega ravnanja že leta 2017 naznanili SID Banka, Gorenjska banka in NLB, večje upnice skupine Tuš.

V Engrotušu so takrat potrdili, da so pri njih potekale preiskave, ob tem pa poudarili, da sta "Mirko Tuš in Tanja Tuš brezpogojno, brezplačno in za nedoločen čas podjetju Engrotuš podala v uporabo vse blagovne znamke Tuš".