Preiskave potekajo tudi na Mestni občini Ljubljana. Foto: BoBo
Preiskave potekajo tudi na Mestni občini Ljubljana. Foto: BoBo

Ugotovili smo, da jih je družba prodala po bistveno nižji ceni kot kupila, razlika v cenah pa znaša en milijon evrov. V drugem primeru pa je šlo za brezplačno daritev, čeprav je družba za zemljišče plačala en milijon evrov.

Darko Majhenič, NPU
Mateja Duhovnik
Zaradi poslov Darsa naj bi preiskovali tudi Matejo Duhovnik. Foto: BoBo
Janez Koželj, podžupan Mestne občine Ljubljana
Na MOL-u so zatrdili, da preiskave pri podžupanu Koželju ni bilo. Foto: Mestna občina Ljubljana
Preiskovanje suma gospodarskega kriminala na MOL
Kriminalisti preiskovali Jankovića in Duhovnikovo
Kriminalisti na ljubljanski občini

Na območju ljubljanske in kranjske policijske uprave 85 kriminalistov na podlagi odredb sodišča opravlja 21 hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb, kjer iščejo poslovno dokumentacijo in druge materialne dokaze, ki bodo dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku, so sporočili z generalne policijske uprave.
Kot je poročal Dnevnik Televizije Slovenija, je med osumljenci župan Zoran Janković, ki naj bi od več podjetij zahteval donacije v zameno za izpeljavo nekaterih projektov. Ena izmed spornih primerov pridobivanja donacij naj bi bila denimo Gratelova gradnja optičnega omrežja. Prav tako naj bi bil osumljen nekdanji direktor Gratela Drago Štrafela.

Na seznamu osumljenih je tudi vodja službe za pravne zadeve na MOL-u Jasna Plazl, ki naj bi pripravljala nekatere sporne pogodbe. Četrti osumljeni naj bi bil Igor Jurančič, nekdanji načelnik oddelka za urbanizem, do pred kratkim direktor podjetja Tridana, ki je gradilo enega največjih nepremičninskih projektov v prestolnici, kompleks Situlo, je za Dnevnik TV SLO poročal Gregor Drnovšek.

Kot so na novinarski konferenci razkrili predstavniki NPU-ja, preiskava poteka zaradi sumov kaznivih dejanj jemanja in dajanja podkupnine, zlorabe položaja, sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje in zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Za posamezna kazniva dejanja so zagrožene kazni od enega do osmih let zapora.

"Preiskava poteka s ciljem utemeljitve suma storitve več kaznivih dejanj, vodi pa jo specializirano državno tožilstvo," je na novinarski konferenci dejal Darko Majhenič. Preiskovalci so zaradi zbiranja dokazov petim osumljencem začasno odvzeli prostost, do zdaj pa so enega že izpustili. Po koncu tokratnih preiskav bodo vsi izpuščeni, je zagotovil Majhenič.

Koželja ni med preiskovanimi
Kriminalisti so preiskave razdelili na dva sklopa. Prvi poteka zoper uradno osebo ljubljanske mestne občine. Po neuradnih informacijah medijev naj bi šlo za podžupana Ljubljane in mestnega arhitekta Janeza Koželja ter tri druge osebe. Na ljubljanski mestni občini so sicer zatrdili, da danes pri Koželju ni potekala nobena preiskava, to pa so prek neuradnih informacij potrdili tudi na TV Dnevniku.
Zahtevala pol milijona evrov donacije
Uradna oseba z mestne občine je po Majheničevih besedah v letu 2007 od zastopnikov gospodarske družbe s Ptuja najprej zahtevala 500.000 evrov donacije občini, nato pa sprejela 250.000 evrov, da je pozneje družbi izdala ponovno dovoljenje za opravljanje gradbenih del. S tem je odpravila lastno odločbo, na podlagi katere je inšpektor prepovedal nadaljevanje izvajanja gradbenih del.
V drugem primeru je ista uradna oseba leta 2008 od zastopnika gospodarske družbe iz Ljubljane zahtevala, nato pa sprejela podkupnino v korist mestne občine v vrednosti 2,1 milijona evrov, da je mestna občina postala lastnik dveh zemljišč.

"Ugotovili smo, da jih je družba prodala po bistveno nižji ceni kot kupila, razlika v cenah pa znaša en milijon evrov. V drugem primeru pa je šlo za brezplačno daritev, čeprav je družba za zemljišče plačala en milijon evrov," je dejal Majhenič.

Pojasnil je, da je osumljena uradna oseba v zameno za to izdala objavo javnega zbiranja ponudb, namenjenega izgradnji potniškega središča, družbo pa izbrala kot kupca. "Izvršitve tega kaznivega dejanja je osumljena tudi delavka mestne občine," je poudaril direktor NPU-ja.
Preiskava povezana tudi z donacijo družbe Tridana MOL-u
Po neuradnih informacijah medijev naj bi bile preiskave povezane tudi z donacijo družbe Tridana Mestni občini Ljubljana. Tridana je pred kratkim dokončala poslovno-stanovanjski kompleks Situla na koncu Vilharjeve ulice.
Predmet preiskav naj bi bila tudi banka Hypo Alpe Adria, ki je leta 2008 odobrila 70 milijonov evrov posojila Tridani za gradnjo Situle. V banki so za Večer potrdili, da hišne preiskave pri njih potekajo.

Osumljene tudi osebe iz gospodarstva
Zastopnik gospodarske družbe je osumljen storitve kaznivega dejanja dajanja podkupnine, še ena oseba pa je osumljena pomoči pri tem dejanju. V tretjem primeru pa je ista uradna oseba od fizične osebe zahtevala darilo v znesku 300.000 evrov, da bi kot uradna oseba vplivala na mestne svetnike in dosegla spremembe občinskega prostorskega načrta, je dejal Majhenič.
Sporna rekonstrukcija krožišča
V drugem sklopu pa kriminalisti preiskujejo dve osebi iz nekdanje uprave gospodarske družbe s poslovnim naslovom v Domžalah zaradi suma zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti. Osumljeni osebi sta, kot je dejal Majhenič, zlorabili položaj, da bi mestni občini priskrbeli 1,5 milijona evrov koristi, in sta v nasprotju s programom razvoja avtoceste izvedli investicijo v rekonstrukcijo krožišča kot delo v javno korist.
Neuradno gre za krožišče Tomačevo
Po neuradnih informacijah naj bi šlo za preureditev krožišča Tomačevo. "Mestni občini sta osumljenca omogočila, da ji rekonstrukcije krožišča ni bilo treba sofinancirati," je dejal Majhenič.
Ugodnejša semaforizacija za javno podjetje
Zadnji del preiskave se nanaša na osebi, ki sta brez izvedbe javnega naročila sklenili pogodbo z javnim podjetjem iz Ljubljane o izvajanju storitev centra za nadzor semaforizacije in javnemu podjetju omogočili ugodnejši položaj v postopku javnega naročanja. Šlo naj bi za podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice, kjer je prav tako potekala preiskava.

Po poročanju Dnevnika TV SLO so preiskavo opravili tudi pri direktorici te družbe, Mateji Duhovnik, sicer nekdanji direktorici Darsa, ki pa ni pridržana, pravijo v družbi LPT. Neuradno naj bi preiskovali posle med Darsom in ljubljansko mestno občino. Duhovnikova je skupaj z nekdanjo članico uprave Darsa Gordano Boškovič osumljena oškodovanja državnega Darsa, s čimer naj bi ljubljanski občini omogočili milijon in pol evrov premoženjske koristi.

Ugotovili smo, da jih je družba prodala po bistveno nižji ceni kot kupila, razlika v cenah pa znaša en milijon evrov. V drugem primeru pa je šlo za brezplačno daritev, čeprav je družba za zemljišče plačala en milijon evrov.

Darko Majhenič, NPU
Preiskovanje suma gospodarskega kriminala na MOL
Kriminalisti preiskovali Jankovića in Duhovnikovo
Kriminalisti na ljubljanski občini