Veljavnost covidnega potrdila je 270 dni po primarnem cepljenju. Foto: EPA
Veljavnost covidnega potrdila je 270 dni po primarnem cepljenju. Foto: EPA

"Omikron se je že razširil po Evropi in čas je, da se premisli o prekinitvi dodatnih ukrepov glede potovanj, ki so jih številne članice uvedle v preteklih tednih. Potovanje v EU-ju je s tem postalo napornejše in manj predvidljivo," sta izpostavila komisarka za zdravje Stella Kiriakides in komisar za pravosodje Didier Reynders.

Komisija je poziv objavila, potem ko so ministri EU-ja za evropske zadeve danes potrdili novo priporočilo o usklajevanju ukrepov, ki naj bi olajšali potovanje po EU-ju med pandemijo covida-19, medtem ko vsaka članica uvaja svoje ukrepe, kar povzroča veliko zmedo.

Pri Evropski komisiji so navedli, da so članice danes potrdile, da mora veljavno digitalno covidno potrdilo – o cepljenju, negativnem testu ali prebolevnosti – načeloma zadostovati za potovanje po Uniji med pandemijo.

Veljavnost potrdila je Unija z delegiranim aktom uskladila na 270 dni po primarnem cepljenju. To bo veljalo od 1. februarja.

Obenem pri Evropski komisiji poudarjajo, da se evropska ureditev nanaša samo na potovanje po Uniji, medtem ko uporabo tega potrdila ali podobnih potrdil za druge namene, na primer obisk restavracij ali kina, urejajo države same.

Veljavnost potrdil devet mesecev

V skladu s priporočilom, ki so ga danes potrdili ministri EU-ja, za imetnike covidnega potrdila torej za potovanje po Uniji ne bi smele veljati nikakršne dodatne omejitve, kot so zahteve po negativnih testih ali karanteni.

To v praksi pomeni, da imetniki covidnega potrdila tudi brez poživitvenega odmerka ne bi smeli imeti težav pri potovanju v Uniji v devetih mesecih od prejetja omenjenega potrdila. Po devetih mesecih pa covidno potrdilo brez poživitvenega odmerka naj ne bi več veljalo.

Poleg standardne veljavnosti covidnega potrdila za devet mesecev, ki je sicer z delegiranim aktom tudi zavezujoča, uvaja novo priporočilo še nekaj sprememb o usklajenem pristopu za zagotovitev prostega gibanja po Uniji med pandemijo.

Ena ključnih novosti je, da ta odslej sloni bolj na zdravstvenem stanju posameznika, ne toliko na epidemiološkem zemljevidu, na katerem so najvarnejša območja obarvana zeleno, najbolj tvegana pa temno rdeče.

A kot poroča dopisnica RTV Slovenija iz Bruslja, je težava v tem, da priporočilo, ki so ga potrdili ministri, ni zavezujoče. Omejitev prostega gibanja zaradi varovanja javnega zdravja je v izključni pristojnosti držav, ki imajo tudi v zadnjem priporočilu možnost tako imenovane "zasilne zavore", da torej v primeru poslabšanja razmer sprejmejo enostranske ukrepe; Evropska komisija lahko le poziva k čim večjemu usklajevanju.

Usklajeno delovanje držav pri soočanju s pandemijo covida-19 je podprl tudi državni sekretar za evropske zadeve Gašper Dovžan, ki se je med drugim zavzel tudi za nadaljevanje dela Konference o prihodnosti Evrope, s katerim se je intenzivno ukvarjal v času slovenskega predsedovanja, in za krepitev sodelovanja z Zahodnim Balkanom.