Evropski misiji niso naklonjeni tudi nekateri Albanci iz gibanja Samoodločba, ki hočejo takojšnjo in popolno neodvisnost. Foto: EPA
Evropski misiji niso naklonjeni tudi nekateri Albanci iz gibanja Samoodločba, ki hočejo takojšnjo in popolno neodvisnost. Foto: EPA
Pričakovanje pred sprejetjem deklaracije o neodvisnosti je na Kosovu vse večje. Foto: EPA
EU pošilja misijo na Kosovo

Misija bo štela več kot 2.000 policistov, carinikov, sodnikov in tožilcev iz držav članic EU-ja, ki bodo pomagali kosovskim kolegom. Kosovo je bilo od leta 1999 pod protektoratom Združenih narodov.

Drugačne naloge kot misija ZN-a
Tokratna misija bo na terenu nadomestila misijo ZN-a, a bo imela drugačne naloge. "Prevzemamo drugačne naloge od ZN-ja. Ne gre za prenos z ZN-a na EU, temveč z ZN-a na vlado na Kosovu. Ta bo imela lastništvo in odgovornost," je poudaril posebni predstavnik EU-ja v okviru misije Pieter Feith. Naloga misije bo predvsem svetovanje, nadzorovanje in sodelovanje z domačo policijo, sodstvom, davkarijo in zapori.

"Srbska skupnost živi večinoma na severu Kosova ter v t. i. enklavah na jugu in jugovzhodu. Poseben izziv bo pridobiti zaupanje Srbov na severu," je prepričan Feith. Posebej pomembna je Kosovska Mitrovica, razdeljeno mesto na bregovih reke Ibar, je še pojasnil.

Misija bo začela delovati čez štiri mesece
"Za nastanitev več kot 2.000 mednarodnih članov in približno 1.000 lokalnih predstavnikov potrebujemo štiri mesece," je razložil vodja misije Yves de Kermabon. V teh štirih mesecih prehodnega obdobja bo misija ZN-a ostala na terenu ter skrbela za varnost na Kosovu. Največja misija v zgodovini EU-ja bo tako začela delovati junija.

V pravni misiji bodo sodelovale tudi nekatere države, ki niso članice EU-ja. Svoje osebje so obljubile ZDA, Turčija, Švica, Hrvaška in Norveška. Poleg izključno evropske misije je del načrtov tudi manjša mednarodna misija po vzoru visokega predstavništva v BiH-u, v kateri bodo sodelovale še tretje države.

Še ena sramotna odločitev EU-ja
Napotitev civilne misije na Kosovo je še ena sramotna odločitev Evropske unije, menijo v Beogradu. Odločitev je bila sprejeta po hitrem postopku in v skrivnostnem ozračju, pravi srbski minister za Kosovo Slobodan Samardžić, ki je vsebino odločitve označil za sramotno, saj EU z njo praktično priznava neodvisnost Kosova, ki pa je sestavni del Srbije. S tem je po njegovem mnenju EU pokazal naklonjenost za kršenje mednarodnega prava in pripravljenost uklanjati se ameriškim pritiskom.

S. J.

EU pošilja misijo na Kosovo