Papandreu se je odločil za razpis referenduma. Foto: EPA
Papandreu se je odločil za razpis referenduma. Foto: EPA

"Zaupamo državljanom, verjamemo v njihovo sodbo, verjamemo v njihovo odločitev," je Papandreu dejal članom svoje vladajoče socialistične stranke. Skoraj 60 odstotkov Grkov vidi dogovor na četrtkovem vrhu v Bruslju kot negativen ali verjetno negativen, je pokazala zadnja javnomnenjska raziskava.

Dogovor o celoviti rešitvi krize v območju evra vključuje dogovor z bankami za znaten odpis grškega dolga, dokapitalizacijo bank in krepitev reševalnega sklada za preprečitev širjenja krize.

Ob prispevku iz javnih sredstev v višini 130 milijard evrov in privolitvi bank v 50-odstotni odpis nominalne vrednosti grških državnih obveznic se bo grško dolžniško breme s 160 odstotkov do leta 2020 zmanjšalo na 120 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), kar naj bi predstavljalo vzdržno raven.

Članice območja evra in Mednarodni denarni sklad (IMF) bodo Grčiji v drugem svežnju v zameno za nadaljevanje strogih varčevalnih in reformnih ukrepov do leta 2014 zagotovili novih 100 milijard evrov pomoči iz javnih sredstev iz sklada za zaščito evra (EFSF), vključno z dokapitalizacijo grških bank, poleg tega pa bo javni sektor prispeval še 30 milijard evrov v zameno za pristanek bank na odpis vrednosti grškega dolga.

Banke so skozi zamenjavo obstoječih obveznic z novimi z daljšo ročnostjo in nižjo zahtevano donosnostjo privolile v 50-odstotni odpis nominalne vrednosti grških državnih obveznic.