

Portugalska je po nedeljskem koncertu in po tradicionalnem srečanju z Evropsko komisijo v Portu tudi uradno prevzela vse posle šestmesečnega predsedovanja Uniji. Srečala sta se portugalski premier in predsedujoči EU-ju Jose Socrates in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso ter predstavila prednostne naloge Unije naslednjega pol leta.
V Lizboni so prepričani, da bo to napornega pol leta, saj so pred njimi štiri zelo zahtevne naloge, in sicer nova evropska pogodba, poglobitev odnosov z Brazilijo in Afriko ter uresničevanje Lizbonske strategije, a so obljubili, da bodo dali vse od sebe, da nalogo izpeljejo z najboljšim rezultatom.
V Portu za ustavo in odnose z Brazilijo
Glavna naloga bo uresničitev dogovora o novi pogodbi EU-ja, ki so ga evropski voditelji po napornih pogajanjih dosegli tik pred koncem nemškega predsedovanja. Kljub novim grožnjam poljskega premierja Jaroslawa Kaczynskega, da zgodba z glasovalnim sistemom v povezavi še ni zaključena, ga je Jose Socrates opomnil, da dogovor ostaja. Kot nekdanja kolonialna sila pa bo skušala Portugalska pozornost Evropske unije usmeriti tudi na Afriko in Latinsko Ameriko ter predvsem Brazilijo, s katero se bodo predstavniki Portugalske in Unije srečali že v sredo.
Kaj vemo o Portugalski?
Portugalska je najzahodnejša evropska država, ki leži na Iberskem polotoku. S svojimi osmimi stoletji zgodovine je ena najstarejših držav v Evropi in predstavlja živahno mešanico ljudi, kultur in tradicij. Na severu in vzhodu meji na Španijo, na jugu in zahodu Portugalsko omejuje Atlantski ocean. K državi spadajo tudi atlantska otočja Azori in Madeira.
Portugalska je suverena in demokratična država, ki je utemeljena v ustavi iz leta 1976. Politični sistem sestavljajo predsednik republike, parlament, vlada in sodišče, ustava pa predvideva delitev oblasti na izvršno, zakonodajno in sodno oblast. Predsedniška funkcija je predvsem protokolarna, predsednik, trenutno je to Anibal Cavaco Silva, pa lahko državo vodi pet let.
Premier vlada s trdo roko
V enodomnem parlamentu sedi 230 poslancev, ki so izvoljeni za dobo štirih let, vlado pa vodi premier, trenutno Jose Socrates. Socrates je odločni premier, ki ima po temeljitih reformah v državi, ki je nekdaj spadala med najrevnejše članice Unije, danes pa si je precej opomogla, nemalo izkušenj s kriznimi razmerami, kar mu bo nedvomno koristilo tudi pri predsedovanju Uniji.
Po 20 letih v Uniji pred novimi izzivi
Leta 2006 je Portugalska praznovala 20. obletnico priključitve Evropski uniji, do letos pa je Unijo vodila že dvakrat, in sicer leta 1992 in leta 2000. Kot največje uspehe si Portugalska šteje podpis Pogodbe o Evropski uniji leta 1992, leta 2000 pa je bila zaslužna za sprejem Lizbonske strategije oz. evropske agende za gospodarski in socialni razvoj.
Letos torej Portugalsko, kot je že omenjeno, čakajo mnoge nove zahtevne naloge, med njimi pa bo gotovo najpomembnejši morebitni podpis nove, spremenjene pogodbe EU-ja, ki bo nadomestila neuspešno evropsko ustavo. Kako bo pri tem uspešna, pa bomo lahko ocenili čez pol leta.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje