Fotografija je simbolična. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Fotografija je simbolična. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

"Po treh mesecih rasti se je februarja brezposelnost zmanjšala," je objavil zavod za zaposlovanje.

Tako na mesečni kot na letni ravni je upadlo število novoprijavljenih in se je povečalo število zaposlitev brezposelnih.

Februarja se je na novo prijavilo 4766 ljudi, kar je 54,7 odstotka manj kot januarja in 7,8 odstotka manj kot februarja lani.

Konec januarja 14,6 odstotka več brezposelnih kot v istem obdobju lani

Med novoprijavljenimi je bilo 2490 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas (62,6 odstotka manj kot januarja in 5,4 odstotka manj kot februarja lani), 1025 presežnih delavcev (48,2 odstotka manj kot januarja in 26,1 odstotka več kot februarja lani), 399 iskalcev prve zaposlitve (18,1 odstotka manj kot januarja in 27,5 odstotka manj kot februarja lani) in 42 brezposelnih zaradi stečajev (65 odstotkov manj kot januarja in 40 odstotkov manj kot februarja lani).

Od 8214 brezposelnih, ki jih je zavod februarja odjavil iz evidence, se jih je zaposlilo oz. samozaposlilo 6657, kar je 44,4 odstotka več kot januarja in 14,1 odstotka več kot februarja lani. Med tistimi, ki so se zaposlili, je bilo največ tajnikov, prodajalcev, delavcev za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev predšolskih otrok, delavcev za preprosta dela pri nizkih gradnjah, zidarjev in komercialnih zastopnikov za prodajo.

V prvih dveh mesecih letos je bilo pri zavodu v povprečju prijavljenih 89.775 brezposelnih, 14,1 odstotka več kot v enakem obdobju lani.

Prosta delovna mesta. Foto: Zavod za zaposlovanje
Prosta delovna mesta. Foto: Zavod za zaposlovanje

V tem obdobju se je na novo prijavilo 15.276 brezposelnih, kar je 7,2 odstotka manj kot lani v tem času. Največ se jih je prijavilo, ker so izgubili zaposlitev za določen čas, in sicer 9141, kar je 6,6 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Prijavilo se je še 886 iskalcev prve zaposlitve, 28,8 odstotka manj kot v lanskih prvih dveh mesecih, ter 3166 presežnih delavcev in stečajnikov, kar pa je 11,8 odstotka več kot v lanskem obdobju.

Skoraj 900.000 delovno aktivnih v državi

Iz evidence se je odjavilo skupaj 14.508 brezposelnih, od teh 11.268 zaradi zaposlitve, kar je sedem odstotkov več kot v primerljivem obdobju leta 2020.

Zavod je objavil tudi zadnje podatke o stopnji registrirane brezposlenosti. Po zadnjih podatkih statističnega urada je bilo decembra lani v državi 891.227 delovno aktivnih prebivalcev, kar je 0,2 odstotka več kot novembra lani in 1,1 odstotka manj kot decembra predlani.

Stopnja registrirane brezposelnosti, ki jo izračunava zavod za zaposlovanje, je bila decembra lani 8,9 odstotka, kar je 0,3 odstotne točke več kot novembra lani in 1,2 odstotne točke več kot decembra predlani. Stopnja registrirane brezposelnosti moških je bila 8,1 odstotka in žensk 9,9 odstotka. Najvišjo stopnjo je imela območna služba Murska Sobota (12,7 odstotka), najnižjo pa Kranj in Nova Gorica (po 6,6 odstotka).


Št. brezposelnihMesečna rast (%)Letna rast (%)
Ljubljana25.003-2,6+17,9
Maribor12.215-4,5+13,9
Celje 9394-3,8+8,0
Koper 6687-2,4+24,2
Kranj 6302-5,5+21,7
Murska Sobota6164-5,4-3,1
Velenje 4912-6,6-1,3
Novo mesto 3995-3,5+9,4
Sevnica 3615-4,1+13,9
Ptuj 3591-3,1+22,7
Nova Gorica 3510-2,9+23,4
Trbovlje 2663-3,2+13,6
Vir: Zavod RS za zaposlovanje