Foto: EPA
Foto: EPA

Kot so navedli na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je slovenskemu gospodarstvu iz novega sklada za reševanje likvidnosti ter podporo investicijam zaradi neposrednih ali posrednih učinkov krize zaradi agresije Rusije proti Ukrajini znova na voljo ugodno financiranje po Programu ORMG2. Program omogoča gospodarskim družbam, zadrugam in samostojnim podjetnikom posojila od 100.000 evrov naprej, financira se do 85 odstotkov vrednosti naložbe oziroma upravičenih stroškov.

Ročnost posojil znaša najmanj dve leti, maksimalna možna ročnost posojila za naložbe pa znaša 15 let ter za obratna sredstva največ osem let. Znesek posojila mora biti skladen s pogoji, kot jih določa naložbena strategija.

Cilj programa je po pojasnilih ministrstva prizadetim podjetjem olajšati in poceniti dostop do dolžniškega financiranja ter s tem olajšati poslovanje, ohranjati in krepiti konkurenčnost ter omogočiti nadaljnji razvoj. Posojila končnim prejemnikom nudijo ugodnosti z vidika ročnosti, zavarovanj, moratorijev in obrestnih mer, ki so praviloma nižje od tržnih. Posojila se odobravajo po pravilih državnih oz. "de minimis" pomoči.

Sklad ima na voljo 100 milijonov

Sredstva za delovanje posojilnega sklada, znanega tudi kot posojilni sklad PS6 ali ORMG2, je v vrednosti 25 milijonov evrov zagotovilo gospodarsko ministrstvo, 75 milijonov evrov pa je zagotovila SID banka.

Gospodarski minister Matjaž Han je ob vzpostavitvi novega posojilnega sklada poudaril pomen sodelovanja med SID banko in ministrstvom, še posebej v času napovedi ohlajanja gospodarstva na nekaterih ključnih partnerskih izvoznih trgih. Ob tem je poudaril prednost financiranja s povratnimi sredstvi, kjer se združujejo javni finančni viri države in SID banke.

"Za ohranjanje konkurenčnosti je ključno, da skupaj s SID banko v kriznih razmerah za gospodarstvo zagotavljamo dostopna in ugodna likvidnostna in investicijska sredstva. V praksi to pomeni, da lahko podpremo bolj tvegane posle, nižjo obrestno mero, daljše ročnosti ali moratorij na odplačilo glavnice ter nižja zavarovanja," je pojasnil Han in dodal, da je bilo veliko podjetij, ki so bila prizadeta z energetsko ali ukrajinsko krizo, hkrati prizadetih zaradi avgustovskih poplav, torej lahko nov ukrep posredno pomaga tudi pri odpravljanju posledic poplav.

Predsednik uprave SID banke Borut Jamnik je ob predstavitvi novega programa dejal, da so takšna financiranja nujno potrebna za konkurenčno rast podjetij, SID banka pa s tem tudi uresničuje svojo spodbujevalno vlogo v slovenskem gospodarstvu.