Po zadnjih podatkih revije Forbes je premoženje 94-letnega Buffetta ocenjeno na 168,2 milijarde ameriških dolarjev (148,8 milijarde evrov), kar ga uvršča na peto mesto najbogatejših posameznikov na svetu. Foto: Reuters
Po zadnjih podatkih revije Forbes je premoženje 94-letnega Buffetta ocenjeno na 168,2 milijarde ameriških dolarjev (148,8 milijarde evrov), kar ga uvršča na peto mesto najbogatejših posameznikov na svetu. Foto: Reuters

Warren Buffett končuje svojo kariero kot morda najbolj znan in cenjen vlagatelj na svetu. Napovedal je, da se bo konec leta 2025 umaknil s položaja glavnega izvršnega direktorja največjega finančnega podjetja na svetu, investicijskega sklada Berkshire Hathaway (BRKa.N), in da ga bo na tej funkciji nasledil podpredsednik Greg Abel. "Mislim, da je prišel čas, da Greg ob koncu leta postane glavni izvršni direktor podjetja," je 94-letni Buffett v soboto dejal na letnem srečanju delničarjev ameriškega multinacionalnega konglomerata, ki je potekalo v Omahi v Nebraski, poroča Reuters.

Dodal je, da bo tudi po upokojitvi še vedno "prisoten in morda v nekaterih primerih koristen", vendar da bo "zadnja beseda pripadala Abelu". Buffett je pojasnil, da Abel in večina članov upravnega odbora Berkshira pred napovedjo upokojitve ni bila seznanjena z njegovimi načrti, a da je o tem obvestil svoja dva otroka, ki sta člana odbora. Čeprav je bilo pričakovano, da bodo delničarji na srečanju razpravljali tudi o nasledstvu 94-letnega glavnega izvršnega direktorja, je z napovedjo upokojitve kljub temu presenetil. Več tisoč prisotnih na dogodku je Buffettu ob napovedi slovesa po poročanju CNN-a namenilo stoječe ovacije.

62-letni Abel je sicer od leta 2018 podpredsednik Berkshira, za Buffettovega predvidenega naslednika na položaju glavnega izvršnega direktorja pa je bil določen že leta 2021. "Ne bi mogel biti bolj ponižen in počaščen, da bom del Berkshira v prihodnosti," je Abel povedal delničarjem po nastopu Buffetta.

Delnic, ki jih namerava po smrti večinoma donirati, ne bo prodajal

Odločitev, da se umakne, zaključuje izjemno uspešno 60-letno obdobje, v katerem je Buffett podjetje Berkshire, kjer se je zaposlil leta 1965, vodenje pa prevzel pet let za tem, iz propadajočega tekstilnega podjetja preoblikoval v konglomerat, vreden 1,16 bilijona dolarjev (1,03 bilijona evrov) s širokim naborom gospodarskih dejavnosti. Med drugim ima sklad deleže v podjetjih, kot so Coca-Cola, American Express in Apple.

Buffett je sicer ob napovedi svoje upokojitve poudaril, da nima "niti najmanjšega" namena prodati niti ene delnice Berkshira, saj namerava po svoji smrti skoraj vse donirati. "Odločitev, da obdržim vse delnice, je ekonomska, ker menim, da bodo obeti Berkshira pod Gregovim vodstvom boljši kot pod mojim," je dejal investitor, ki ima sicer v lasti dobrih 15 odstotkov skupnega ekonomskega deleža v podjetju.

Berkshire Hathaway, ki zaposluje skoraj 400 tisoč ljudi, je sicer trenutno na petem mestu lestvice največjih ameriških podjetij Fortune 500 glede na skupne prihodke in na devetem mestu svetovne lestvice Fortune Global 500.