Ustavni sodnici Dunji Jadek Pensa se mandat izteče 14. julija, a ga bo morala podaljšati do izvolitve naslednika. Foto: BoBo
Ustavni sodnici Dunji Jadek Pensa se mandat izteče 14. julija, a ga bo morala podaljšati do izvolitve naslednika. Foto: BoBo

V želji, da bi šel na roko največji parlamentarni stranki SDS in predlagal kandidata – v tem primeru kandidatko – ki bi jo bila pripravljena podpreti tudi ta stranka, se je ob védenju, da nima dovolj podpore za izvolitev, odločil za nekaj, česar doslej še ni storil. Prvič doslej je v državni zbor poslal dva kandidata za eno prosto mesto na ustavnem sodišču. In tvegal, da ne bo izvoljen nobeden, kar se je tudi zgodilo.

Barbara Zobec – izrazito jo je podpiral zgolj SDS – je sicer sama odstopila od kandidature, a s tem ni povečala možnosti za izvolitev Andraža Terška. Nasprotno. Celo zmanjšala jih je, saj je koalicija po njenem odstopu strnila vrste.

Sorodna novica Teršek po neizvolitvi: "Nisem nikakršna žrtev, žrtve so ljudje na socialnem robu"

Jasno je, da SDS tokrat ne želi izpustiti priložnosti, da na ustavno sodišče pripelje človeka po svoji meri, kar so zagotovo povedali tudi predsedniku republike. Ne nazadnje je to pred nedavnim nakazal Janez Janša, ko je "čivknil", da imamo v Sloveniji žal najbolj spolitizirano ustavno sodišče doslej.

Kar je bil zagotovo jasen signal, da bodo to skušali spremeniti. Za kar pa imajo eno samo priložnost. To je aktualna menjava na ustavnem sodišču. Naslednja bo šele čez pet let. Pred ustavnimi sodniki pa so odločitve v odmevnih zadevah. Razveljavljena obsodba domobranskega generala Rupnika, pritožba glede parlamentarne preiskave v zadevi Kangler, odločitve o ukrepih, ki jih je za zajezitev epidemije covida-19 sprejemala aktualna vlada …

Na potezi je spet predsednik Pahor.

Obvestilo uredništva:

Mnenje avtorice ne odraža nujno stališč uredništev RTV Slovenija.