Udeleženci tudi zvonijo s šolskim zvoncem in dvigajo roke v znak mirnega protesta.

 Na sliko arhitekta Jožeta Plečnika so zapisali Oblikovna te potrebuje. Foto: BoBo
Na sliko arhitekta Jožeta Plečnika so zapisali Oblikovna te potrebuje. Foto: BoBo

Zahteve podpirajo s transparenti. Na veliko so med drugim zapisali Zaman trkamo na Pikalova vrata in transparent obrnili k državnemu zboru.

Razlog njihovega protesta je dogovor med šolskim ministrstvom in Mestno občino Ljubljana (MOL), ki predvideva, da se mora šola iz Križank izseliti do 1. septembra 2022. "Novo šolo so nam obljubili že leta 1994, ko je bil postavljen temeljni kamen. Vendar vemo, da do danes ni bilo narejeno še tako rekoč nič," je povedala pomočnica ravnatelja Tanja Manfreda. Vendar za novo šolo ministrstvo ne namenja denarja, je opozorila. Minister za izobraževanje Jernej Pikalo šole ne vključuje v dogovore.

Foto: BoBo
Foto: BoBo

Profesor in predsednik sveta zavoda Anton Starc je izpostavil ignorantski odnos odgovornih. "Kako zaupati človeku, ki te štiri mesece ignorira," se sprašuje ob tem. "Verjetno če bi dobili konkretne odgovore, vsega tega danes ne bi bilo," pravi.

Križanke je že Plečnik prenovil tako, da ima v njih prostor tudi šola. "Plečnik je napravil temeljni kamen za takratno šolo umetne obrti. Vse nadaljevanje, s katerim se identificiramo generacije in s ponosom povemo, da smo se šolali v Križankah, je neločljiva celota," je opisal profesor risanja Karel Plemenitaš. Odgovorne je ob tem pozval k pametnemu in moralnemu ravnanju.

"Razočarani smo nad ministrom, ki bi moral ščiti šolo, dokler ni zgrajena nova," je poudarila profesorica slovenščine Breda Bernetič Pal. Foto: BoBo

"To je kravja kupčija"
"Razočarani smo nad ministrom, ki bi moral ščiti šolo, dokler ni zgrajena nova,"
je poudarila profesorica slovenščine Breda Bernetič Pal. "Način, da minister zamenja to šolo za neko parcelo, je nesprejemljiv. Ljubljanski župan sklepa kupčije z vsem živim, ampak težava je, da to dela minister s šolo, ki bi jo moral ščiti. /.../ To je kravja kupčija," poudarja profesorica, protestniki pa ji pritrjujejo tudi s transparenti.

Zoran Janković in protestniki. Foto: BoBo
Zoran Janković in protestniki. Foto: BoBo

Križanke so prostor z velikim simboličnim pomenom, je izpostavil nekdanji dijak in starš dijakinje oblikovne šole Damjan Krapina. "Gre za povezavo umetnosti, izobraževanja, arhitekture in dediščine. Vsi, ki smo se tam šolali, smo emocionalno vezani na Križanke," je dodal.

Med številnimi dijaki, ki ne želijo izgubiti šole, je tudi Urša Pirc. Kot je pojasnila, si šole ne želijo izgubiti, zanjo pa se borijo z mirnim protestom.

Zmago Jelinčič Plemeniti in protestniki. Foto: BoBo
Zmago Jelinčič Plemeniti in protestniki. Foto: BoBo

V DZ-ju sicer poteka skupna seja odbora DZ-ja za izobraževanje, znanost,

“Država s takšnimi projekti pozablja na nas mlade.

šport in mladino ter odbora DZ-ja za kulturo, na kateri na zahtevo poslanske skupine Levice razpravljajo o nameravani izselitvi šole iz prostorov v Križankah.

MOL namreč ureja odprta lastniška vprašanja, med njimi pa je tudi lastništvo šolskih prostorov v Križankah. Zato so z ministrstvom za izobraževanje podpisali pismo o nameri, ki predvideva izselitev šole. Podporo srednji šoli je s podpisom peticije izrazil tudi Sindikat vzgoje, izobraževanje, znanost in kulture Slovenije.