Ministrstvo za kulturo je Šrajbarski turn na dražbi prvič ponudilo julija letos, a je bila dražba neuspešna. Izklicna cena je bila tedaj 600.000 evrov. Foto: Goran Rovan
Ministrstvo za kulturo je Šrajbarski turn na dražbi prvič ponudilo julija letos, a je bila dražba neuspešna. Izklicna cena je bila tedaj 600.000 evrov. Foto: Goran Rovan
Kraju Brestanica v občini Krško domačini še vedno pravijo Rajhenburg, tako kot se imenuje brestaniški grad, ki so ga pred dvema letoma prenovili in odprli za obiskovalce. Foto: Goran Rovan

Ministrstvo si želi, da bi gradovi v državni lasti postali prepoznavne zgodovinsko-turistične znamenitosti, je poudarila.

Svetal vzgled: Rajhenburg
Bizjak Mlakarjeva je povedala, da imajo v krški občini dobre izkušnje pri prenavljanju gradov in da so lahko drugim občinam za zgled. Brestaniški grad Rajhenburg jim je namreč uspelo učinkovito in celovito prenoviti v le dobrem letu, ministrstvo pa bo svoje sodelovanje z občino nadaljevalo in sodelovalo pri opremljanju gradu.

Sicer pa vse skupaj čaka še veliko dela, da bo slovenska kulturna dediščina resnično postala zgodovinsko-turistična znamenitost in da bo bolje služila ljudem, je dodala.

Obnova "nekako" bo
Glede Šrajbarskega turna, gradu iz 15. stoletja, ki so ga Krčani želeli prenoviti in oživiti, država pa ga je kljub potrjenemu dogovoru z občino, da ga bo predala njej, skušala prodati, je ministrica najprej poudarila, da država gradov ne prodaja več.

Na ministrstvu bi radi, da bi kulturno dediščino obvarovali in namenili njenemu namenu. Prenovo Šrajbarskega turna torej nameravajo izvesti. Svoje pa bo "na neki način" prispevalo tudi ministrstvo.

Prav je, da z občino stopita skupaj, in pogledata, kaj lahko storita. Pravzaprav je treba vse gradove v državni lasti, ki so spomeniki državnega pomena, spraviti v življenje in jim dati vlogo, ki jim pripada. Ko gre za spomenike državnega pomena, je tudi prav, da zanje poskrbi država, je opozorila.

Če bo treba, se bo ministrstvo potrudilo najti tudi potrebni denar in bo za prenovo gradov ter posledično okrepitev kulturnega turizma v svojem mandatu storilo vse, kar je možno. Denarja sicer ni dovolj in stvari niso enostavne, a kjer je volja, je tudi pot, je še menila Bizjak Mlakarjeva.

Občina Krško se je v okviru umeščanja tamkajšnjega odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov z državo leta 2007 dogovorila o prenovi in prenosu lastništva tega leskovškega gradu nanjo.

Račun brez krčmarja
Krčani so se nato projekta lotili in iz grajskega kompleksa izselili stanovalce, hkrati pa so v njem izvedli nekaj prvih konservatorskih posegov. Z vlado so se še dogovorili, da bodo poiskali primerne vsebine in grad oživili, ta pa ga je kasneje brez vednosti Krčanov uvrstila na prodajni seznam gradov v državni lasti.