Samostan je v svoji v Slavi vojvodine Kranjske omenil tudi Janez Vajkard Valvasor. Foto: Wikipedia
Samostan je v svoji v Slavi vojvodine Kranjske omenil tudi Janez Vajkard Valvasor. Foto: Wikipedia
Sedanjo podobo je samostan s cerkvijo dobil po letu 1682. Takrat so meceni mekinjskega samostana Gallenbergi podrli staro stavbo in začeli zidati nov samostan. Sestre niso bile dolgo v novih prostorih, saj so morale že čez sto let oditi, ker je Jožef II. ukinil samostan, premoženje pa je bilo odpeljano. Foto: kamnik.si
Uršulinke prodajajo Mekinje

Na občini Kamnik njihove ponudbe ne morejo sprejeti, ker zdaj nimajo dovolj denarja. "Odločitev za prodajo samostana v Mekinjah je zorela več let. Število uršulink v Sloveniji se je zmanjšalo, v drugih skupnostih v Sloveniji pa smo prevzele apostolska dela, kot so na primer vrtec in dom duhovnosti, ki zahtevajo več personalnih moči," je odločitev pojasnila provincialna predstojnica uršulink Mateja Koršič.

Preveč prostora za red
Polovica samostana v Mekinjah je prazna že od leta 2000, ko se je odselil depo Narodne in univerzitetne knjižnice. Uršulinke nimajo niti sredstev niti potrebe, da bi ta del samostana obnovile zase, zato so vrsto let iskale možnosti za njegovo prodajo ali oddajo. Ker so bile pri tem neuspešne, so ugotovile, da bodo lažje prodale cel kompleks kot pa le del, ker je zgradba organsko povezana, še dodaja Koršičeva, ki priznava, da je uršulinkam Mekinje težko zapustiti, saj so povezane s prebivalci.

Samostan na tem mestu stoji že več kot 700 let
Zgradba iz leta 1300, ki je bila večkrat predelana in dozidana, je najstarejši samostan sester klaris na Kranjskem. Cesar Jožef je samostan v drugi polovici 18. stoletja ukinil in od takrat je zamenjal več lastnikov. Uršulinke so samostan kupile leta 1902 in v njem odprle ljudsko šolo. Po drugi svetovni vojni je v stavbi poleg redovnic bivalo in imelo svoje prostore več ljudi in ustanov.

Kamnik nima denarja
Uršulinke so občino Kamnik marca letos obvestile o nameravani prodaji kompleksa in navedle, da bo vrednost nepremičnin po nedokončni cenitvi zanesljivo presegala štiri milijone evrov. Predstavniki občine so si z županom Marjanom Šarcem konec marca nepremičnine tudi ogledali, maja pa je občina uršulinke obvestila, da ponudbe za odkup "žal ne more sprejeti, saj trenutno ne razpolaga z zadostnimi finančnimi sredstvi".

Mekinjski samostan po prostorskih planskih aktih stoji na območju M7, kjer velja ureditveni načrt. Po trenutno veljavnih pogojih so na tem območju dopustna sakralna, kulturna ter izobraževalna namenska raba, čemur se bo moral potencialni kupec prilagoditi. V primeru drugačne namenske rabe pa bi bilo treba izvedbeni načrt spremeniti, so nadaljnjo usodo samostana Mekinje še pojasnili na občini.

Uršulinke prodajajo Mekinje