Konec tedna bo pomladno razpoloženje razgibala nagajiva radijska igra za otroke o vitezu brez srca in princesi, ki ji je dolgčas.

Teden bo začela radijska igra Nočni program, katere dogajanje je postavljeno na večer 4. maja pred točno petinštiridesetimi leti, na večer in v noč po smrti maršala Josipa Broza - Tita. V neki tovarni ponoči stražarita dva pripadnika civilne zaščite: poklicni čuvaj in pravnik. Njuni dialogi, ki jih sproži Titova smrt, iz občutenih meditacij prerastejo v učinkovite in globoko pretresljive ekspresije o smrti kot najbolj usodni postaji v človekovem življenju. Hkrati pa njuni pogovori osvetlijo njuno različno doživljanje življenja, njegovega smisla in nesmisla. Hrvaški avtor Slobodan Šnajder radiofonsko učinkovito naslika duhovni in karakterni podobi družbeno različnih posameznikov ter njuno dojemanje sveta, ki sega od mitske tradicije do sodobnega racionalizma. Radijsko igro v režiji Igorja Likarja sta leta 1985 interpretirala Aleš Valič in Brane Grubar.
V četrtek bo v terminu celovečerne radijske igre na programu Ars odmeval spomin na letošnjo 80. obletnico konca druge svetovne vojne. Na sporedu bo radijska igra Tja in nazaj, ki jo je napisal belgijski avtor Gie Laenen. Osrednja lika sta popotnika: na potovanju tja mladi oče (Pavle Ravnohrib) odpelje sina (Martin Petrovčič) v mesto, da bi ga skril v katoliški internat za dečke, dokler se vojna ne bi končala. Na potovanju nazaj pa odrasli sin (Dare Valič) pelje svojega postaranega očeta (Aleksander Valič) iz doma za ostarele nazaj domov. Avtor prepleta zgodbi med seboj, tako da preteklost in sedanjost postaneta skupni tok, v katerem vojne zgodbe odražajo upanje in razočaranje obenem. Radijska igra Tja in nazaj je nastala leta 1992 v režiji Irene Glonar.

Radijski prvenec režiserja in aktivista Jaše Jenulla z naslovom Nočna tarifa prikazuje nočne dogodivščine mladega voznika taksija. V njegov avto vstopajo različni ljudje, ki pa imajo eno skupno točko – vsi bi bili radi nekje drugje. Ob prigodah in izpovedih svojih strank pa si naposled tudi sam voznik postavi vprašanje o lastni eksistenci in željah. Radijska igra poslušalca z domiselno kombinacijo glasbe, abstraktnih šumov in realnih zvokov popelje po ljubljanskih ulicah v nočnem času. Jaša Jenull je radijsko igro tudi režiral. Na sporedu bo v torkovem terminu celovečerne radijske igre na Prvem programu.
Kratka radijska igra
Na programu Ars bo v terminu kratke radijske igre na sporedu Poročnik in kurat v režiji Zvoneta Šedlbauerja. Avtor Kristijan Muck je besedilo za nocojšnjo igro ustvaril tako, da je priredil prizor iz svoje gledališke igre Vehikel. Še nekaj o vsebini: v zaledju soške fronte poteka kratek, a intenziven dialog med starejšim kuratom (Marko Okorn) in mlajšim poročnikom (Rok Vihar). Njun pogovor odpira in zgošča številna teološka in eksistencialna vprašanja o Bogu, veri, odgovornosti, krivdi in odpuščanju. Oba protagonista pa sta ne glede na svoje intimne poglede na svet vpeta v vojaško hierarhijo in morata delovati v vojnih razmerah – to pa v njima povzroča dvom in posledično silno težo nadaljnjih odločitev. Tudi ta izbrana kratka radijska igra bo zaznamovala in počastila spomin na 80. obletnico konca druge svetovne vojne.
V soboto bo na Prvem programu na sporedu kratka radijska igra Razzvočje, za katero je poetično predlogo napisal Zmago Frece, dolgoletni sodelavec Uredništva igranega programa na Radiu Slovenija, leta 1991 pa je igro režirala Irena Glonar. Svojevrstna slušna avantura združuje poetične odlomke, zvoke, šume in slušne podobe, ki ustvarjajo kompleksno zvočno celoto, iz katere se izluščijo sanjske podobe moškega (interpret Boris Cavazza). A koliko časa v resnici trajajo njegove sanje?
Radijska igra za otroke
Nagajiva radijska igra za otroke Vitez z jeklenim srcem izpod peresa hrvaške avtorice Ane Đokić Pongrašić govori o nerodnem, od začetka malce preveč vase zagledanem vitezu (Boris Kerč). Ta je še posebej ponosen na to, da ima kot pravi strašni vitez jekleno srce, kar naj bi pravzaprav pomenilo, da ga sploh nima. Ker pa je tako prisrčno neroden, takoj lahko slišimo in si predstavljamo, da srce seveda ima, le najti ga mora … Kdo ve, morda pa mu bo pri tem pomagala princesa Eleonora (Vesna Pernarčič), ki se v svojem gradu spopada z bremenom neskončnega dolgčasa, medtem ko njena dojilja (Marijana Brecelj) ves čas bere ljubezenske romane? Radijsko igro za otroke je leta 2003 režiral Jože Valentič.
Poslušalke in poslušalci, predvajane radijske igre lahko slišite tudi na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še trideset dni po predvajanju v etru.
Spored radijskih iger od 5. do 11. maja 2025
Radijska igra 22.05 (Ars) – Slobodan Šnajder: Nočni program
Torek, 6. maja
Radijska igra 21.05 (Prvi) – Jaša Jenull: Nočna tarifa
Četrtek, 8. maja
Radijska igra 22.05 (Ars) – Gie Laenen: Tja in nazaj
Sobota, 10. maja
Kratka radijska igra 19.30 (Ars) – Kristijan Muck: Poročnik in kurat
Kratka radijska igra 22.40 (Prvi) – Zmago Frece: Razzvočje
Nedelja, 11. maja
Radijska igra za otroke 8.05 (Prvi) – Ana Đokić Pongrašić: Vitez z jeklenim srcem
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje