
Joe Chialo, berlinski senator za kulturo in socialno kohezijo, je podal svojo odstopno izjavo zaradi načrtovanih nadaljnjih rezov, ki bodo prizadeli kulturni sektor v Berlinu, poroča nemška tiskovna agencija DPA. V izjavi, ki jo je poslal županu Kaiu Wegnerju, je poudaril svoje nestrinjanje s finančnimi rezi, ki bodo pustili trajne posledice. Kot je zapisal, je lani stežka podprl zahtevano zmanjšanje proračuna za kulturo, letos pa načrtovana zmanjšanja "pregloboko posegajo v obstoječe načrte in cilje, spreminjajo ključne strokovne zahteve in tako vodijo v skorajšnje zaprtje nacionalno priznanih kulturnih ustanov," je zapisal.
V Berlinu je deželna vlada, ki jo prvič po padcu Berlinskega zidu vodi krščanskodemokratska stranka CDU, potrdila občutno zmanjšanje proračuna za kulturo. Proračun za kulturo nemškega glavnega mesta bo zmanjšan za najmanj 13 odstotkov, kar znaša 144 milijonov evrov. Številna gledališča so tako primorana iskati druge finančne vire ali pa iskati druge načine finančne vzdržnosti, kot sta odpuščanje zaposlenih in krčenje programskih sredstev. Da bi izsililo premislek o rezih, se je približno 450 berlinskih ustanov – od gledališč in opernih hiš do nočnih klubov in galerij, ki so vsaj delno odvisne od državnih subvencij – povezalo v zavezništvo #BerlinIstKultur in na več protestnih shodih opozarjalo na posledice, ki jih bodo pustili finančni rezi. Reze so označili kot boleč dokaz neprofesionalnega senata in zapisali, da dolgoročno povzročijo veliko več stroškov, kot jih prihranijo. Decembra lani so prevideni proračun tudi sprejeli z določenimi prilagoditvami za gledališča, a so zato več sredstev odtegnili neodvisni kulturi.
Odpovedali so tudi različne ugodnosti, kot je mesečna muzejska nedelja z možnostjo brezplačnega vstopa v berlinske muzeje. "Brezplačne storitve dosegajo meje davčne realnosti in si jih ne moremo več privoščiti," je takrat dejal berlinski senator za kulturo, ki se je ravno tako udeleževal protestov. Finančne reze je označil za "drastične in brutalne" in dejal, da se bo bojeval za zmanjšanje njihovih posledic. A kot kaže, bo to zapustil svojim naslednikom.
"Če osrednjih političnih in strokovnih ciljev dolgoročno ni več mogoče uresničiti v danem okviru, je po mojem mnenju logično, da stopimo korak stran in urad predamo v nove roke," je zapisal Chialo, ki je v politiko vstopil zato, da bi aktivno prispeval k pozitivnemu razvoju mesta. "Svojo odgovornost vidim v tem, da ustvarim prostor za nove možnosti." Chialo, ki prihaja iz vrst vodilnega CDU-ja, je bil do nedavnega tudi kandidat za nemškega pooblaščenca za kulturo in medije in naslednika Claudie Roth iz vrst Zelenih, a je to mesto zasedel konservativni novinar in publicist Wolfram Weimer.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje