Predsedstvo ŠOU v Ljubljani je na redni seji soglasno potrdilo pogodbo o financiranju radia za to leto. Foto: BoBo
Predsedstvo ŠOU v Ljubljani je na redni seji soglasno potrdilo pogodbo o financiranju radia za to leto. Foto: BoBo
Zavod Radio Študent je lani na negotove vire financiranja opozoril z akcijo Kdo rabi študenta. Foto: BoBo

ŠOU v Ljubljani je v začetku januarja sprejel tri milijone evrov težek finančni načrt za tekoče leto, v katerem je radiu namenil 137.000 evrov oziroma 24 odstotkov manj denarja kot leta 2014. "Letos je res manj denarja, ki pa vseeno predstavlja osnovo za delovanje Radia Študent, nemoteno poslovanje in za tekoče poravnavanje osnovnih obveznosti," je povedal direktor zavoda Tomaž Zaniuk.

Hkrati je opozoril, da pogodba o financiranju za tekoče leto tako kot pogodba za lansko leto vsebuje člen, po katerem je treba 50 odstotkov sredstev, kar v tem primeru pomeni 68.500 evrov, nameniti za izplačila prek študentskih servisov. Tega pa Radio Študent lani ni izpolnil, saj je za ta del po direktorjevih besedah namenil 62.000 evrov in ne zahtevanih 90.000 evrov, kolikor je znašala polovica proračuna radia.

Kolikšen del financ Študenta gre študentom?
Da je ta delež previsoko postavljen, da je glede na stroške delovanja radia nerealen in da ga bo težko doseči tudi v tem letu, je Zaniuk opozoril predsedstvo študentske organizacije. Ta po njegovih besedah želi zagotoviti, da bo na radiu delalo več študentov. "A pravno mnenje, ki ga je dobilo vodstvo zavoda, pravi, da se to da razumeti tudi kot poseg v uredniško politiko, ki je neodvisna od poslovne politike," je prepričan.

Še enkrat je poudaril, da na Radiu Študent vsi študentje niso plačani prek študentskega servisa. Ker gre za avtorska dela, so nekateri plačani tudi na podlagi avtorskih pogodb. Na te očitke odgovarja, da je od 42 v letu 2014 na novo sprejetih sodelavcev kar 35 študentov, kar pomeni, da radio opravlja svojo temeljno funkcijo in obstaja kot servis za študentsko in tudi drugo populacijo, je še dodal Zaniuk.

Črnogledi scenarij se ni uresničil
Kot je znano, pogodbe o financiranju Radia Študent v ponedeljek niso podpisali ministri iz skupine Povezani, zato je obstajala bojazen, da bo Radio Študent ostal brez osnovnega financiranja v letu 2015. Nastali problem so po besedah predsednika ŠOU-a Roka Likovića poskusili rešiti že na naslednji seji, kar se je tudi zgodilo. Predsedstvo ŠOU-a v Ljubljani je tako v sredo na redni seji soglasno potrdilo pogodbo o financiranju radia za to leto.