V današnji Evropi je za mlade še toliko bolj treba ohranjati spomin na padle in pobite v koncentracijskih taboriščih, je prepričan Pahor. Foto: EPA
V današnji Evropi je za mlade še toliko bolj treba ohranjati spomin na padle in pobite v koncentracijskih taboriščih, je prepričan Pahor. Foto: EPA

Društvo Slovencev v Parizu je v soboto v Chatillonu pripravilo srečanje pariških Slovencev ob bližnjem dnevu državnosti, na katerem so počastili tudi desetletnico članstva v Evropski uniji.

Srečanja se je udeležil tudi Boris Pahor, ki se je v Parizu mudil zaradi projekcije dokumentarnega portreta z naslovom Boris Pahor, portrait d'un homme libre (Boris Pahor, portret svobodnega moža) francoske avtorice Fabienne Issartel, so sporočili s slovenskega veleposlaništva v Parizu.

Ne le film o Pahorju, ampak tudi o 20. stoletju
Na predprojekciji filma, ki je pred polno dvorano naletel na sijajen odziv, je tržaški literat slovenskega rodu izpostavil, da ne gre za film o Borisu Pahorju, ampak za film o 20. stoletju. Opozoril je, da je doživel in preživel tri totalitarizme: fašizem, nacizem in komunizem, ter dodal, da je v današnji Evropi za mlade še toliko bolj treba ohranjati spomin na padle in pobite v koncentracijskih taboriščih.

Kulturni program sta popestrila Kranjski oktet in pesnica Mateja Bizjak Petit. Zbrane Slovence sta nagovorila tudi slovenska veleposlanica v Franciji Veronika Stabej in duhovnik Slovenske katoliške misije v Chatillonu Alek Zwitter, ki sta se zahvalila predsednici društva Ani Stegu Vičič za prizadevanje pri vodenju društva ter ohranjanju slovenske besede in slovenske skupnosti v Parizu.