Seagramova platna je Rothko, eden ključnih abstraktnih umetnikov, konec 50. let 20. stoletja naslikal za newyorško restavracijo Four Seasons, kjer pa nikoli niso visela. Pozneje jih je podaril londonski galeriji Tate. Foto: EPA
Seagramova platna je Rothko, eden ključnih abstraktnih umetnikov, konec 50. let 20. stoletja naslikal za newyorško restavracijo Four Seasons, kjer pa nikoli niso visela. Pozneje jih je podaril londonski galeriji Tate. Foto: EPA
Duchamp
Podobno, kot je Marcel Duchamp leta 1917 s signiranim pisoarjem šokiral likovno javnost, skuša s podpisom na Rothkovo sliko delo doseči mlad ruski umetnik Vladimir Umanets. Foto: Wikipedia
Mark Rothko
Rekord za najdražje prodano delo iz časa povojne umetnosti pripada prav Rothkovi sliki, in sicer je Oranžno, rdeče, rumeno iz leta 1961 maja prodali za 87 milijonov dolarjev.

Vladimir Umanets je priznal, da je on tisti, ki je konec prejšnjega tedna med obiski s črnilom popisal kotni del slike Marka Rothka iz leta 1958. Po poročanju očividca je storilec mirno sedel in gledal sliko, trenutek pozneje je sam sicer slišal škrabljanje pisala po sliki, vendar ko se je obrnil, je moški že pohitel iz sobe. In kaj je ruski umetnik zapisal na sliko svojega rojaka? "Vladimir Umanets, potencialno delo 'rumenizma' (yellowism)." Kot pove na spletu objavljen manifest, je 'yellowism' umetniško gibanje dveh umetnikov, Umanetsa in Marcina Lodyga.

Kaj je 'yellowism'? Preberite si umetnikov manifest.

Umanets pojasnjuje, da je s svojim dejanjem dvignil vrednost slike tega slavnega abstraktnega ekspresionista. "Nisem je uničil. Ničesar nisem ukradel," pravi in se sklicuje na številne sorodne primere, ko so umetniki podpisali delo, ki ni bilo njihovo - Marcel Duchamp ali celo Damien Hirst, pojasni. Rothka občuduje in meni, da je bil ena največjih figur v umetnosti 20. stoletja. To je storil, da bi pritegnil pozornost k temu, kar se dogaja v sodobni umetnosti. "Mislim, da bo po restavraciji slike in odstranitvi moje signature vrednost platna nižja, vendar bo po nekaj letih zaradi mojega dejanja narasla," je prepričan umetnik, ki je pripravljen sprejeti tudi posledice svojega dejanja.
Napet nedeljski popoldan v Tatu
Policija vandalizem, ki se je zgodil v nedeljo ob 15.25, še preiskuje. Nekaj časa po incidentu je bil muzej zaprt za obiskovalce. Ali je Umanetsu s svojim aktom dejansko dvignil ceno sliki, se bo pokazalo v prihodnje, Rothkovim delom pa že zdaj ne gre slabo. Na dražbah dosega v Rusiji rojeni umetnik, ki se je z desetimi leti preselil v ZDA, kjer je postal eden ključnih povojnih slikarjev, neverjetne cene. Njegova Oranžna, rdeča, rumena je bila v New Yorku prodana za skoraj 87 milijonov evrov, kar je najvišja cena za sodobno umetnino (pri tem se izraz 'sodobno' nanaša na povojno umetnost).
Popisana slika sodi v sklop t. i. Seagramovih platen, ki jih je Rothko leta 1958 naslikal za restavracijo Four Seasons v newyorški stavbi Seagram. Platna nikoli niso bila nameščena, nedolgo preden je storil samomor leta 1970, pa jih je podaril galeriji Tate.