Zmagovalna rešitev Tamása Lévaija in Ágnes Jószai. Novo načrtovana umetnostna galerija bo obsegala 14.000 kvadratnih metrov, v kateri bodo tako galerijski prostori kot tudi otroški muzej, arhitekturni center in center kreativne industrije. Foto: UMG
Zmagovalna rešitev Tamása Lévaija in Ágnes Jószai. Novo načrtovana umetnostna galerija bo obsegala 14.000 kvadratnih metrov, v kateri bodo tako galerijski prostori kot tudi otroški muzej, arhitekturni center in center kreativne industrije. Foto: UMG
Glavno pročelje galerije, obrnjeno proti reki, je zaznamovano s senzualnimi linijami oziroma dinamičnimi in privlačnimi arhitekturnimi valovi. Foto: UMG
Zmagovalna rešitev madžarskih arhitektov Tamása Lévaija in Ágnes Jószai predstavlja organski volumen z elegantno oblikovanim 'enotnim, belim ometom', s fasado, ki odseva svetlobo 'kot mokra koža'. Foto: UMG

Lévaijem in Ágnes Jószai.

Težave nastajajo predvsem pri pripravi dokumentacije, ker se po navedbah občinskih funkcionarjev arhitekti ne držijo svojih obveznosti, kar je župana Franca Kanglerja privedlo do protesta pri madžarskem veleposlaniku v Ljubljani.

Na mednarodnem arhitekturnem natečaju sta bila aprila lani za projektanta nove stavbe galerije izbrana madžarska arhitekta Tamas Lévai in Ágnes Jószai. Poslopje, ki bo zgrajeno poleg glavne tržnice na Lentu, sta si zamislila z razstavnimi prostori znotraj bele organske lupine, postavljene na prosojen galerijski parter s prostori za otroke, knjižnico, barom in restavracijo.

Več spornih točk
Zapletlo se je pri nadaljnjih korakih. Kot je ob robu četrtkove seje mestnega sveta povedal mariborski župan Franc Kangler, madžarska ekipa ni izpolnila svojih obveznosti, ki ji pripadejo pri pripravi projektne dokumentacije, potrebne za pridobitev gradbenega dovoljenja. Po neuradnih navedbah naj bi bile težave že v sami komunikaciji ter pomanjkanju izkušenj razmeroma mladih arhitektov.

Po besedah podžupana Tomaža Kanclerja se je zataknilo tudi pri plačilu, saj projektanti niso pravočasno oddali faktur za izdelane idejne zasnove, zato morajo na izplačilo počakati do sprejetja občinskega proračuna za letošnje leto. "So objektivno prizadeti, a so reagirali na način, ki ni primeren," je dejal.

Novega razpisa ne bo
Investicija je ocenjena na nekaj manj kot 20 milijonov evrov. Vlada je januarja v ta namen obljubila deset milijonov evrov kohezijskih sredstev v prihodnjih treh letih. A pogoja za pridobitev tega denarja sta "primerljiva finančna participacija" mariborske občine in zagotovitev vse potrebne projektne in gradbene dokumentacije do konca letošnjega maja.

Zaradi tega časovnega roka zagate po besedah direktorice občinske uprave Milice Simonič Steiner ni mogoče rešiti z objavo novega arhitekturnega natečaja. Pojasnila je, da se bodo prihodnji teden sestali s strokovnjakom za avtorsko pravo, da ugotovijo, kakšne so pravne možnosti za rešitev, prepričana pa je, da lahko zadevo še pravočasno rešijo.