Oča  je ljubezenski film. Oče in sin po dolgem času preživita dan skupaj. (En dan je kot kristal, v katerem odseva celo človekovo življenje.) Na lepo jesensko nedeljo sta sredi mogočne narave videti, kot da sta sama na svetu. Spet je treba od začetka. Počasi se začneta dotikati z besedami, oglasijo se glasovi iz preteklosti in zbudijo se čustva, pozabljena, nepoznana. Ponedeljek je nov dan, je o filmu Oča zapisal Vlado Škafar. Foto: Filmski sklad RS
Oča je ljubezenski film. Oče in sin po dolgem času preživita dan skupaj. (En dan je kot kristal, v katerem odseva celo človekovo življenje.) Na lepo jesensko nedeljo sta sredi mogočne narave videti, kot da sta sama na svetu. Spet je treba od začetka. Počasi se začneta dotikati z besedami, oglasijo se glasovi iz preteklosti in zbudijo se čustva, pozabljena, nepoznana. Ponedeljek je nov dan, je o filmu Oča zapisal Vlado Škafar. Foto: Filmski sklad RS
Vlado Škafar
Film Vlada Škafarja (na fotografiji) je prvi slovenski film, ki se je uvrstil v ugledno družbo sedmih filmov mednarodnega tedna kritike na beneškem festivalu. Foto: Filmski sklad RS
Quentin Tarantino
Na čelu žirije beneškega filmskega festivala je letos Quentin Tarantino. Foto: Reuters

Na tiskovni konferenci 25. mednarodnega tedna kritike, ki bo od 1. do 11. septembra potekal v okviru 67. Beneškega filmskega festivala, so napovedali sedem filmov, ki so jih letos izbrali med več kot dvesto filmskimi prvenci z vsega sveta. Med njimi je tudi film Oča slovenskega režiserja Vlada Škafarja, ki je po dokumentarnem filmu Peterka: leto odločitve (2003) in po filmskemu eseju Otroci (2008) posnel svoj prvi igrani film.

Slovenski film so selektorji programa 25. mednarodnega tedna kritike predstavili z naslednjimi besedami: "Največja moč filma režiserja Vlada Škafarja sta počasnost kontemplacije in poetična konfrontacija generacij, ki jih predstavljata odsotni oče in njegov mali sin. Zelo majhen film, njegova dolžina komaj seže čez šestdeset minut, s pomenljivimi podobami, naravnimi in čustvenimi dialogi, z nekaj trenutki, ki brezsramnost realnosti predstavijo kot očaranost s postavitvijo prizorov in s trudom, ki je vložen v delo z igralci."

Ob slovenskem filmu so izbrali še šest svetovnih premier z vsega sveta: Angele in Toni, režija Alix Delaporte (Francija), Se bojiš teme, režija Massimo Coppola (Italija), Naomi, režija Eitan Zur (Izrael-Francija), Mati zemlja, režija Syllas Tzumerkas (Grčija), Martha, režija Marcelino Islas Hernández (Mehika) in Spodaj, režija Pernilla August (Švedska). Vseh sedem filmov tekmuje za najboljši prvenec beneškega filmskega festivala z nagrado 100.000 dolarjev ter za 5.000 evrov nagrade za filmsko odličnost, ki jo podeljuje pokrajina Veneto.

Ob tekmovalnih filmh so pripravili še dva posebna dogodka: uvodni film bo Italijanska noč režiserja Carla Mazzacuratija iz leta 1987, sklepni film pa Limbunan režiserja Gutierreza Mangansakana II (2010) s ilipinov.

Film Oča je nastal v produkciji hiše Gustav film. V glavnih vlogah sta nastopila Milivoj Roš in Sandi Šalamon. V filmu nastopajo tudi delavci tovarne Mura. Direktor fotografije je Marko Brdar, oblikovalec zvoka je Julij Zornik. Producent filma je Frenk Celarc, koproducenti pa Milivoj Roš, Petra Vidmar, Marjan Jelnikar, Diego Zanco, Peter Gregorčič, občina Dobrovnik. Film je finančno podprl Filmski sklad Republike Slovenije.

Slovenci že slavili v Benetkah
V samostojni Sloveniji se je na beneški festival prvi uvrstil Jan Cvitkovič leta 2001 s filmom Kruh in mleko ter prejel nagrado za najboljši prvenec. V program Venice Days se je dvakrat uvrstil Vinko Möderndorfer (leta 2004 s filmom Predmestje in leta 2008 s filmom Pokrajina št. 2). S kratkim filmom se je na beneški filmski festival dvakrat uvrstil Cvitkovič (leta 2004 s filmom Srce je kos mesa in leta 2009 s filmom To je zemlja, brat moj) ter leta 2008 Igor Šterk s filmom Every breath you take.

Letošnji beneški festival bo odprl psihološki triler režiserja Darrena Aronofskega Black Swan (Črni labod) z Natalie Portman v glavni vlogi. Aronofsky je glavno beneško nagrado, zlatega leva, dobil za Rokoborca, v katerem je svojo igralsko kariero obudil Mickey Rourke.