
Ameriška filmska industrija umira, piše Trump in napoveduje, da bo vsak film, ki je narejen v tujini, pred predvajanjem v ZDA 100-odstotno ocarinil. Ob tem ni navedel podrobnosti, kako se bodo carine izvajale. "Naj se filmi spet snemajo v ZDA," je pristavil.
"Filmska industrija v Ameriki hitro umira. Druge države ponujajo razne spodbude, da naše filmarje odvlečejo stran od ZDA. Hollywood se uničuje," je še zapisal Trump in to opredelil kot grožnjo nacionalni varnosti. "Gre za usklajeno prizadevanje drugih držav in zato grožnjo nacionalni varnosti. Poleg tega gre za posredovanje sporočil in propagando."
Za izvajanje ukrepa je pooblastil ustrezne vladne agencije, kot je ministrstvo za trgovino, ter dodal, naj nemudoma začnejo izvajati postopek. Ameriški minister za trgovino Howard Lutnick je na Trumpov zapis na omrežju X zapisal: "Že delamo." Tudi sam ni podrobneje navedel, kako bodo uvedbo stoodstotnih carin izvajali. Prav tako ni jasno, ali bodo carine uvedene tako za filme, predvajane v kinematografih, kot za filme, ki so dostopni na ponudnikih pretočnih vsebin. Neznanka ostaja tudi, ali bo izračun carine temeljil na stroških produkcije ali dobička od predvajanja.

Direktorji hollywoodskih studiev so že v nedeljo zvečer poskušali razjasniti podrobnosti. Filmsko združenje, ki zastopa največje hollywoodske studie, za zdaj ukrepa ni komentiralo.
Trump je januarja zadolžil hollywoodske veterane Jona Voighta, Sylvestra Stallona in Mela Gibsona, da naredijo Hollywood, s katerim nikoli ni imel najboljših odnosov, spet "večji, boljši in močnejši kot kadar koli prej".
Filmska in televizijska produkcija že leta zapušča Hollywood in se seli na lokacije, kjer z davčnimi spodbudami ponujajo cenejše snemanje. Številne države so povečale kredite in ugodnosti, da bi privabile produkcije in pridobile večji delež milijardnih poslov. Po napovedih družbe Ampere Analysis bo leta 2025 po vsem svetu produkciji vsebin namenjenih 248 milijard dolarjev.

Avstralija in Nova Zelandija: zaščitili bomo svojo industrijo
Po podatkih raziskovalnega podjetja ProdPro je šla v letu leta 2023 približno polovica izdatkov ameriških producentov za filmske in televizijske projekte s proračunom nad 40 milijonov dolarjev v druge države. Vsi večji filmski studii, kot so Universal Pictures, Walt Disney in Netflix, snemajo filme v drugih državah, med drugim v Veliki Britaniji, Kanadi in Avstraliji – v zadnji so na primer posneli kar nekaj Marvelovih filmov, Nova Zelandija pa je bila kulisa filmov franšize Gospodar prstanov. Avstralija in Nove Zelandija sta se že odzvali na Trumpovo napoved o carinah in dejali, da se bodo zavzemali za svojo industrijo. "Nobenega dvoma ni, da se bomo jasno zavzeli za pravice avstralske filmske industrije,“ je dejal avstralski minister za notranje zadeve Tony Burke. Novozelandski premier Christopher Luxon je na novinarski konferenci povedal, da njegova vlada čaka na nadaljnje podrobnosti o predlaganih carinah, da pa bodo velik zagovornik domačega sektorja in industrije, poroča BBC.
Vse več se snema zunaj Los Angelesa
Po podatkih neprofitne organizacije FilmLA, ki spremlja filmsko in televizijsko produkcijo v regiji, se je v zadnjem desetletju filmska in televizijska produkcija v Los Angelesu zmanjšala za skoraj 40 odstotkov. Zaskrbljenost, da bodo producenti možnosti iskali zunaj Los Angelesa, so še okrepili požari, ki so na začetku leta močno prizadeli območje Los Angelesa. Mnogi se tudi bojijo, da se bodo snemalci, kostumografi, zvočni tehniki in drugi delavci, ki soustvarjajo filme, raje preselili iz mesta, kot da bi poskušali obnoviti domove v svojih soseskah.
Raziskava podjetja ProdPro med vodstvenimi delavci je pokazala, da je Kalifornija šele šesto najprimernejše območje za snemanje v naslednjih dveh letih, takoj za Torontom, Veliko Britanijo, Kanado, Srednjo Evropo in Avstralijo. Hollywoodski producenti in sindikati so v preteklosti guvernerja Gavina Newsoma že pozvali, naj poveča državne davčne spodbude, da bi bolje konkurirali drugim lokacijam.

"Veliko več lahko izgubimo, kot pridobimo"
Na Trumpove napovedi uvedbe carin se je odzval nekdanji visoki uradnik za trgovino William Reinsch, višji sodelavec Centra za strateške in mednarodne študije, ki je dejal, da bi bili povračilni ukrepi proti Trumpovi uvedbi carin uničujoči. "Maščevanje bo uničilo našo industrijo. Veliko več lahko izgubimo, kot pridobimo," meni, ob tem pa dodaja, da bi bilo za filme težko najti razloge za nacionalno varnost ali izredne razmere v državi.
Ameriški predsednik Trum ukrep naznanja v obdobju, ko na Belo hišo leti vse več kritik zaradi agresivne trgovinske politike, v okviru katere je Trump uvedel obsežne carine na uvoze iz držav po vsem svetu. Kitajska, ki je deležna kar 145-odstotnih carin na številne proizvode, je prejšnji mesec napovedala, da bo zmanjšala uvoz ameriških filmov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje