Pomoč je namenjena prizoriščem, ki so zaradi pandemije novega koronavirusa zaprta od sredine marca, in jim grozi, da jih sploh ne bodo več odprli.

Minister za kulturo, medije in šport Oliver Dowden je prejšnji mesec predstavil načrt za ustanovitev 1,57 milijarde funtov vrednega sklada za pomoč kulturi. V sklopu tega je glasbenim prizoriščem namenil prvotno 2,25 milijona pomoči, zdaj pa so znesek povečali na 3,36 milijona funtov.

Pomoč bo denimo prejel The Troubadour v Londonu, kjer sta med drugim nastopila Adele in Ed Sheeran. Prva tako bodo pomagali prizorišču The Jacaranda v Liverpoolu, kjer so svoje zgodnje koncerte odigrali The Beatles. V povprečju bodo za posamezno prizorišče namenili 25.000 funtov.

"Toplo pozdravljamo sredstva iz omenjenega sklada, ki bodo rešila vsaj bližnjo prihodnost glasbenih prizorišč, medtem ko se dolgoročne rešitve še iščejo," je povedal Mark Davyd iz Music Venue Trust.

Zdaj bodo lahko organizatorji koncertov nekoliko zadihali, meni Mark Davyd iz Music Venue Trust. Foto: EPA
Zdaj bodo lahko organizatorji koncertov nekoliko zadihali, meni Mark Davyd iz Music Venue Trust. Foto: EPA

Ministrstvo za digitalizacijo, kulturo, medije in šport ter svet za umetnost sta po njegovih besedah hitro razumela, da velikemu številu glasbenih prizorišč grozi, da bi jih lahko zaprli za stalno. Dodal je, da bodo lahko zdaj nekoliko zadihali.

Med prizorišči, ki bodo prejela najvišja sredstva, so londonski The Amersham Arms, Chalk v Brightonu ter londonska The Clapham Grand in že omenjeni The Troubadour s po 80.000 funti, Camp and Furnace v Liverpoolu z 79.600 funti, londonski The Dublin Castle z 78.583 funti in Liverpool Olympia s 73.900 funti. Omenjena sredstva so namenjena pokrivanju tekočih stroškov, vključno z najemninami.

Za nekatera prizorišča prihodnost še vedno negotova
Na otoku so prireditve na zaprtih prizoriščih ponovno dovoljene ob upoštevanju medosebne razdalje. Nekatera glasbena prizorišča bodo tako lahko znova odprli, za mnoga pa prihodnost ostaja negotova.