Utrinek z lanskega festivala Skuštrane in bradati. Foto: Jan Dolar
Utrinek z lanskega festivala Skuštrane in bradati. Foto: Jan Dolar

Skupno 13 festivalskih dni na štirih prizoriščih prinaša koncerte, javne pogovore, razstave in pripovedovalske sprehode, s čimer želijo prispevati k enaki zastopanosti spolov na mariborskem in širšem glasbenem prizorišču.

"Skromen dodatek k pestri mariborski kulturni ponudbi je velik prispevek k angažiranosti na področju enakosti spolov v kulturi in izenačitvi razmerja med ženskami in moškimi na glasbeni in širši umetniški sceni," sporočajo organizatorji Skrinjica idej, društvo za uveljavljanje inovativne kulturne produkcije in KUD Coda.

"Glasbeni festival z družbeno angažirano noto se je leta 2017 izstrelil iz izvira mariborske samonikle kulture – Kulturnega centra (KC) Pekarna, iz leta v leto pa odrašča v kulturno-umetniško družbeno angažirano pobudo. Njegovo poslanstvo je spodbujanje tolerance med spoloma skozi kulturo in umetnost, univerzalna jezika, ki združujeta, povezujeta, brišeta razlike in krepita kulturo dialoga," poudarjajo.

Foto: Facebook
Foto: Facebook

"Mehki" družbeni angažma
Po njihovih navedbah razvijanje interesov in večje omogočanje ženskam za vključevanje v glasbo, predvsem z igranjem na instrumente, ki so sicer v domeni moških članov skupin, odpira ženskam poti ne samo v glasbeno udejstvovanje, ampak tudi mehko družbeno angažiranje in dolgoročno sprožanje družbenih sprememb.

"Eksperimentiranje z novimi oblikami glasbenega izražanja, razvijanje samozavesti ter enakopravnosti z moškimi v glasbeni sferi, neodvisnost, individualna svoboda, kritičnost, nekonvencionalno glasbeno izražanje, težnje k spreminjanju tradicionalnih vrednot ter prelevitev iz pasivnih poslušalk v aktivistične performerke, je verjetno najučinkovitejši aktiven način za izražanje nove ideje za ustavljanje pristranskosti na podlagi spola v glasbeni industriji."

Festivalski program se začenja danes z odprtjem razstave platforme Artopolis, v okviru katere se v Kaveniji do konca festivala 10. septembra predstavljata Meta Mežan in Tilen Pepevnik. V torek sledi spletna okrogla miza Slovenskega glasbenoinformacijskega centra na temo manjše zastopanosti žensk v glasbeni industriji.

V atriju Vetrinjskega dvora bodo nastopile številne glasbenice z glasbeniki iz nekomercialnih, sporočilno artikuliranih glasbenih žanrov, med drugim skupina Invite ter duet Andrej in Ida. Na odru Kavenije se bodo predstavile zasedbe Scats, Sthenge, Neli Jerot in Ina Olup. Zadnja festivalska dneva bosta v parku Muzeja narodne osvoboditve.