

Predstava Astrov vstopi v tovarno, ki bo drevi ob 20. uri premierno predstavljena v Cankarjevem domu, je nastala po motivih Strička Vanje Antona Pavloviča Čehova. In medtem ko je Čehov želel v drami Striček Vanja prikazati nesmiselnost in praznost podeželskega življenja v 19. stoletju, želi Čeh opozoriti na nesmiselno delo današnjega posameznika, ki nepremišljeno hlepi po čim večjem dobičku.
Občutje nesmisla na ruskem podeželju in v postindustrijskem Mariboru
S prirejenim besedilom Čehova je tako želel podobno kot ruski dramatik opozoriti na nesmiselnosti in praznost človekovega vsakdana v aktualnem času. Klasično dramo Čehovova je želel Čeh čim bolj približati sodobnemu gledalcu in dramo o izgubljenih življenjih iz ruskega podeželja prestavil v okolje postindustrijskega in "postutopičnega" Maribora.
Od nezadovoljnega godrnjača do denarja in oblasti
Glavni junak v drami Čehova je Vojnicki, nezadovoljen godrnjač, tragičen v svoji nezmožnosti za spremembe, okamenel v stanju, kakršno je. Protagonist Marka Čeha je zdravnik Astrov, človek, ki v današnjem času hodi po poti uspeha. Včasih zgaranemu podeželskemu zdravniku Astrovu se delavnost končno poplača, saj se prebije v ospredje zanimanja in na sam vrh družbene lestvice. A danes ne zdravi več ljudi, pač pa stroje - delavce v tovarni. Tovarno tudi zamenja za Jeleno Andrejevno, neuslišano ljubezen iz preteklosti. Dobi tovarno, denar in oblast, a brez večnega človeškega hrepenenja, ki ga je z izjemnim diagnosticiral že Čehov, ne gre.
Ostaja pa osamljenost čudaka
Astrova zgodba ni le zgodba o uspehu, ampak tudi zgodba o sodobno bolnem in osamljenem subjektu, ki samega sebe označi za čudaka; o subjektu, ki je pozabil na čustva in se po najlažji poti zaziba v brezciljno sanjarjenje o lepši prihodnosti: "pred menoj ni plamena. Zase ne pričakujem ničesar več, ne maram ljudi… Nikogar nimam rad." O nezadovoljnem godrnjaču brez moči za spremembe pa pravi: "Kaj se ne bi postaral, pa saj je življenje samo po sebi dolgočasno, bedasto, umazano… In to življenje te potegne vase."
V predstavi, ki je nastala v produkciji E.P.I. Centra in koprodukciji s Cankarjevim domom, nastopajo Kristijan Guček, Peter Harl in Maruša Kink. Scenograf predstave je Marko Turkuš, kostumografka Branka Pavlič, avtor glasbe pa Laren Polič Zdravič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje