Balohov nastop pred kamero je bil nekaj posebnega, vsak zase je bil presežek, ki si ga je bilo treba večkrat in natančno ogledati, je še dejal Ban.

Spominu na pokojnega kolega se je med drugim poklonil Ivo Ban. Foto: Katja Kodba/SNG Drama Ljubljana
Spominu na pokojnega kolega se je med drugim poklonil Ivo Ban. Foto: Katja Kodba/SNG Drama Ljubljana

Odrski kolegi so se spomnili igralske poti, ustvarjanja in dosežkov Mihe Baloha, ki je na začetku decembra umrl v 95. letu starosti. V ljubljanski Drami je zadnjič nastopil v Kreftovih Kranjskih komedijantih.

Igralec Igor Samobor se je spominjal, da je imel Baloh rad mlade ljudi, ker je bil tudi sam večno mlad. "Bil je drzen in predrzen, duhovit in patetičen, srčen in zmeraj glasen, širokega zamaha, a zmeraj gosposki."

Igralka Saša Pavček je med drugim dejala, da so o Balohovem igralskem delu vsi vedno govorili z iskrenim občudovanjem in da bo tako tudi v prihodnje. Najstarejši nekdanji član Drame Jurij Souček se je Balohu poklonil s pesmijo Pavla Golie.

Baloh je nastopil v 36 filmih, 19 televizijskih dramah in 17 televizijskih serijah, ustvaril je 50 glavnih vlog. Foto: SFC
Baloh je nastopil v 36 filmih, 19 televizijskih dramah in 17 televizijskih serijah, ustvaril je 50 glavnih vlog. Foto: SFC

Poznavalka slovenskega filma Majda Širca je poudarila, kako obsežen je Balohov prispevek filmu. "Število celovečernih in televizijskih filmov je nepregledno, od prve vloge leta 1952 v Štigličevem filmu Svet na Kajžarju do Grlićeve Čaruge 40 let pozneje. Da o serijah, ki jih je večinoma snemal v tujini, niti ne govorimo. Jih pa v Sloveniji tako rekoč nismo videli, kar ga je bolelo. Njegovi filmski arhivi so shranjeni v 13 evropskih državah," je še povedala Širca.

Opus Mihe Baloha obsega 36 filmov, 19 televizijskih dram in 17 televizijskih serij s 50 glavnimi vlogami.

Miha Baloh je debitiral v Mariboru, v ljubljanski Drami pa je nato nekaj vlog ustvaril na začetku 50. in 60. let. Zatem ga je pot zanesla v tržaško gledališče, kjer je ustvaril večino izjemnih igralskih kreacij, ki so se zapisale v srca gledalcev, je poudarila ravnateljica Drame Vesna Jurca Tadel. Med njimi je omenila vloge Petra v Cankarjevem Pohujšanju v dolini Šentflorjanski, Pietruccia v Shakespearovi Ukročeni trmoglavki, Razkolnikova v Zločinu in kazni Dostojevskega in Giovanina v Primorskih zdrahah.

Potem ko ga je zasvojil film, se je leta 1977 znova vrnil v ljubljansko Dramo, kjer je v desetih letih uvrstil nekaj izvrstnih vlog. Njegovi nastopi v vrsti celovečernih in televizijskih filmov ter nadaljevank so pripomogli k temu, da je postal legenda slovenskega igralstva. "S svojim Petrom v Hladnikovem Plesu v dežju se je za vedno zapisal v antologijo slovenske filmografije," je še povedala Vesna Jurca Tadel.

Leta 2014 je prejel nagrado bert za življenjsko delo na področju filmske igre. Foto: BoBo
Leta 2014 je prejel nagrado bert za življenjsko delo na področju filmske igre. Foto: BoBo

Baloh je zaigral v vrsti kultnih stvaritev slovenskega filma, med drugim v Maškaradi režiserja Boštjana Hladnika in v Draga moja Iza v režiji Vojka Duletiča. Pripadal je generaciji ustvarjalcev, ki je v slovenski institucionalni kulturi 50. let ustvarila idejni preporod.

Za svoje delo je bil večkrat nagrajen, med drugim na filmskem festivalu v Pulju, kjer je dobil zlato areno za vlogo kurirja Aleša v Babičevi Veselici. Prejel je tudi TV-nagrado zlata vrtnica za najboljšega jugoslovanskega televizijskega in filmskega igralca za nadaljevanko Moj prijatelj Piki Jakob. Društvo slovenskih režiserjev mu je leta 2014 podelilo nagrado bert za življenjsko delo na področju filmske igre.