Fotografije, ki so skoraj dve desetletji veljale za izgubljene, so bile jeseni letos na ogled v ljubljanski Galeriji Photon. Razstava Laibach: Occupied Europe Tour 1983, ki jo na Dunaju odpirajo drevi ob 19. uri, bo na ogled do 22. januarja.

Foto: Galerija Photon/Teodor Lorenčič
Foto: Galerija Photon/Teodor Lorenčič

Laibach so začeli javno nastopati leta 1982 v Ljubljani. Še istega leta so odpotovali v London, da bi podpisali pogodbo z eno od založb, s katerimi so želeli sodelovati, a naleteli na negativen odziv, ker se "še niso srečale s skupinami iz vzhodne Evrope; sploh pa ne s takšnimi, kot je Laibach – z neznosnim industrijskim hrupom, oblečene v vojaške uniforme", je na novinarski konferenci pred odprtjem ljubljanske razstave povedal Laibachov Jani Novak.

Laibach: 40 Years of Eternity je
Laibach: 40 Years of Eternity je "fotomonografija o Laibachovem prebijanju železne zavese in dekonstrukciji zahodnega konzumerizma", so zapisali v Galeriji Photon. Knjiga je na voljo v srbskem in angleškem jeziku. Sestavljajo jo manifest, teorija, dokumentarno – faktičen del, subjektivna pripoved in fotografije. Foto: Galerija Photon/Teodor Lorenčič

Pozneje so nastopili na koncertu Final Academy, kjer so spoznali britansko skupino Last Few Days in jih po Novakovih besedah "povabili, da z Laibachi nastopijo v Ljubljani in v Zagrebu". Nastop na zagrebškem bienalu se je končal s posredovanjem vojaške policije in privedel do tega, da je v Jugoslaviji za Laibach obveljala prepoved imena in javnega nastopanja.

"Pozneje je padla ideja, da se skupaj odpravimo še na turnejo po Evropi, kar je bilo precej zanimivo, saj so imeli oni oblečene angleške uniforme, mi pa jugoslovanske," je še povedal Novak. Z "okupacijo" Evrope so začeli 3. novembra 1983, prevozili 5000 kilometrov, obiskal osem držav in izvedli 17 koncertov v 16 mestih.

Fotografsko gradivo znamenite turneje Occupied Europe Tour, nepogrešljive za razumevanje slovenske avantgardne glasbene skupine Laibach, je desetletja veljalo za izgubljeno. Teodor Lorenčič je bil kot sodelavec Laibach Kunsta sestavni del te v strateškem smislu usodne turneje, ki jo je vestno spremljal s svojim objektivom, so zapisali v Galeriji Photon.

Lorenčič je leto dni pred 40. obletnico ustanovitve zasedbe Laibach nepričakovano našel filme, po katerih sta nastali knjiga in razstava. "Fotografski material turneje Occupied Europe tour 1983, dokumentarno pričevanje, neizogibno za razumevanje Laibacha, je bil izgubljen skoraj dve desetletji," je med drugim zapisal o svoji najdbi.