Mogoča lokacija za ljubljansko sežigalnico je tudi ob Regijskem centru za ravnanje z odpadki (RCERO) na Barju. Foto: BoBo
Mogoča lokacija za ljubljansko sežigalnico je tudi ob Regijskem centru za ravnanje z odpadki (RCERO) na Barju. Foto: BoBo

Zoran Janković je dejal, da vse tri lokacije obravnavajo enakovredno, trenutno pa poteka njihov preizkus. Na občini preverjajo tehnološko, ekonomsko in okoljsko primernost.

Na lokaciji ob RCERU bi bil glede na drugi dve lokaciji, ob Zaloški cesti v neposredni bližini moščanske toplarne in ob Letališki cesti, potreben dodaten strošek za pilotiranje objekta zaradi barjanskih tal, a bi prihranili pri prevozu smeti s tovornjaki, saj bi bil vir goriva iz odpadkov takoj ob energetskem objektu. "Kar bi bilo tudi bolje za okolje," je na novinarski konferenci povedal Janković." Zdi se mu, da je lokacija na Barju "izvrstna", glavno pa bo mnenje stroke.

Opozoril je, da je gradnja sežigalnice odvisna od države. "Če država ne da koncesije, te sežigalnice ne bo, ker država odloča," je bil jasen. Odločitev občine pa je, da sežigalnico postavi. "Zagotavljam, da bo čistejša in varnejša za zdravje, kot je uporaba premoga," je ponovil.

Janković je povedal, da bodo s sežigalnico lahko sami uravnavali višino položnic za ogrevanje. Ljubljana bi bila s sežigalnico 70-odstotno samozadostna, kar vključuje 30 odstotkov biomase, 30 odstotkov sežigalnice in 10 odstotkov vodne in sončne energije. "Ostane še 30 odstotkov za plin, kar je še dopustno. Če plina ni, pa še vedno lahko kurimo premog," meni.

Spet je komentiral tudi nasprotovanje zdravniške stroke sežigalnici. "Zdravniška stroka ima absolutno prav, da na to opozarja, ampak mora tudi primerjati. Danes imamo premog, ki ima svoje izpuste, česar se ni nihče dotaknil," je dejal in obljubil, da bodo izpusti sežigalnice še nižji od najstrožjih zahtev EU-ja.