Slabih 300 kilometrov stran je bil Liverpool z 2:0 boljši od Porta.

Južni Korejec Heung Min Son je poskrbel za navdušenje večine izmed 60.044 gledalcev na stadionu. Prejšnjo sredo je zadel tudi na prvi tekmi Tottenhama na novem objektu, ko je načel mrežo Crystal Palacea in se vpisal v zgodovino. Foto: Reuters

Na novem stadionu Tottenhama se je Son po podaji Christiana Eriksena na desni strani kazenskega prostora uspešno izmuznil ofsajdzanki, na zadnji črti še ujel žogo, da ni šla v golavt, jo povlekel malo nazaj, preigral Fabiana Delpha in z diagonalnim strelom z levico zadel za zmago.

Fabian Delph je po nekaj manj kot uri igre po izbijanju žoge takole pohodil Harryja Kana, a jo je odnesel brez rumenega kartona. Tottenham še nikoli ni igral v polfinalu najelitnejšega evropskega tekmovanja. Foto: Reuters

Ko si je v 58. minuti Harry Kane ravno v dvoboju z Delphom, ki je nekoliko presenetljivo igral na položaju levega bočnega branilca, poškodoval gleženj in moral predčasno z zelenice, je kazalo, da bodo do zmage lažje prišli gostje. Toda na koncu se je razpletlo drugače.

Po prejetem zadetku je Pep Guardiola na zelenico poslal Kevina De Bruyna in Leroya Saneja, a njegovim varovancem tudi v šestminutnem sodnikovem podaljšku ni uspelo izenačiti. V vezni vrsti domačih je blestel predvsem Moussa Sissoko.

City je imel v 13. minuti po posredovanju videosodnika (VAR) na voljo strel z bele točke, ko je po strelu najnevarnejšega igralca v gostujočih vrstah Raheema Sterlinga z roko igral Danny Rose. Vendar je Lloris "prebral" namero Agüera, se vrgel v levo stran in preprečil vodstvo trenutno drugouvrščene ekipe Premier lige, ki je slavila na 21 od prejšnjih 23 tekem v vseh tekmovanjih. Nogometaši iz Manchestra so lani v četrtfinalu izpadli proti Liverpoolu.

Naby Keita (desno) je v 5. minuti prvič spravil na noge navijače Liverpoola. Dobrih 20 minut pozneje je na 2:0 povišal Roberto Firmino (levo). Foto: Reuters

Keita in Firmino strelca na Anfieldu
Ta je lani prišel vse do finala, tudi letos pa je na dobri poti, da zaigra vsaj v polfinalu. Na Anfieldu sta bila v 5. in 26. minuti strelca Naby Keita in Roberto Firmino.

Pri prvem golu so gostitelji izvedli lepo akcijo, z roba kazenskega prostora je streljal Keita, žoga pa se je na poti proti vratom odbila od Oliverja Torresa, nekoliko spremenila smer in končala za hrbtom nemočnega Ikerja Casillasa. Gvinejec je sploh prvič zatresel mrežo za redse v Ligi prvakov.

V nadaljevanju je imel dve priložnosti Mohamed Salah, potem pa je iz bližine Firmino povišal na 2:0 po akciji Jordana Hendersona in Trenta Alexandra Arnolda, ki je Brazilcu poslal nizek predložek pred vrata z desne strani. Firmino bi lahko nato zadel še enkrat, a je streljal prek gola.

Nogometaši Porta so po tekmi pozdravili svoje navijače. Foto: Reuters

Porto se kljub zgodnjemu zaostanku ni predal. Najlepšo priložnost je imel nevarni Moussa Marega, z obrambo z nogo se je izkazal Alisson Becker. Malijski napadalec je sicer že v 2. minuti streljal malo mimo vratnice.

Na začetku drugega polčasa je bil gol Sadia Maneja pravilno razveljavljen zaradi prepovedanega položaja, v 69. minuti je še enkrat zapretil Marega, drugih pravih priložnosti pa ni bilo. Liverpool ni blestel in Porto je z borbeno predstavo zadržal nekaj upov za morebitno presenečenje na povratni tekmi prihodnjo sredo.

Četrtfinale, prve tekme

LIVERPOOL - PORTO 2:0 (2:0)
Keita 5., Firmino 26.

Liverpool: Becker, Alexander Arnold, Lovren, van Dijk, Milner, Henderson, Fabinho, Keita, Salah, Firmino (82./Sturridge), Mane (73./Origi).

Porto: Casillas, Telles, Militao, Felipe, M. Pereira, Otavio, Torres (73./Costa), D. Pereira (77./Santos), Corona, Tiquinho (62./Brahimi), Marega.

Sodnik: Antonio Mateu Lahoz (Španija)

TOTTENHAM - MANCHESTER CITY 1:0 (0:0)
Son 78.
Lloris (Tottenham) je v 13. minuti ubranil 11-metrovko Agüeru.

Tottenham: Lloris, Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose, Sissoko, Winks (81./Wanyama), Alli (87./Llorente), Eriksen, Heung-Min, Kane (58./Moura).

Manchester City: Moraes, Delph, Laporte, Otamendi, Walker, Silva (89./De Bruyne), Fernandinho, Gündogan, Sterling, Agüero (71./Gabriel Jesus), Mahrez (89./Sane).

Sodnik: Björn Kuipers (Nizozemska)

Povratni tekmi bosta v sredo, 17. aprila.

Liverpool FC vs FC Porto( id: 17430299 datum: 10.3.2019)
Tottenham Hotspur vs Manchester City( id: 17430300 datum: 10.3.2019)

V sredo ob 21.00 bosta še preostali tekmi četrtfinala. Manchester United bo gostil Barcelono, Ajax pa v Amsterdamu pričakuje Juventus.

Guardiola: Tokrat nismo imeli niti dneva časa za pripravo