Novak Đoković je bil v Melbournu najboljši že v letih 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016 in 2019. Zadnji poraz na Odprtem prvenstvu Avstralije je doživel pred dvema letoma proti Korejcu Hyeonu Chungu. Foto: EPA

Za Đokovića je Rod Laver Arena druga dnevna soba. Osemkrat je na tem prizorišču igral v finalu in vselej zmagal. Tokrat je v finalih Melbourna sploh prvič zaostajal z 1:2 v nizih, a se je izvlekel. 32-letni Beograjčan bo tudi novi vodilni na lestvici ATP.

Dominic, čestitke. Ni se izšlo, bil si zelo blizu, a prepričan sem, da boš kmalu v rokah držal več kot le en pokal za najboljšega na turnirjih za grand slam.

Novak Đoković

"Nole" je tako le potrdil status najuspešnejšega igralca v zgodovini OP-ja Avstralije. To je bil že njegov 26. finale na turnirjih za grand slam. V polfinalu je po slabšem začetku v prvem nizu dosegel zanesljivo zmago nad Rogerjem Federerjem (3:0).

S 17. osvojenim naslovom na največjih štirih turnirjih zdaj za Švicarjem na večni lestvici zaostaja za tri, za Rafaelom Nadalom pa le za dva.

Thiem, ki je tretjič igral v finalu turnirjev velike četverice, še naprej neuspešno lovi dosežek Thomasa Mustra iz leta 1995. Ta je kot edini Avstrijec do zdaj slavil na turnirju za grand slam (osvojil je Roland Garros). Pred Thiemom, ki je v finalu Roland Garrosa v preteklih dveh letih dvakrat izgubil proti Nadalu, Avstrijci še niso imeli finalista v Melbournu.

Đoković se je v finalih turnirjev za grand slam osmič znašel v zaostanku z 1:2 in v tem primeru do danes niti enkrat ni zmagal! Pokal mu je izročil zmagovalec Melbourna leta 2005 Marat Safin. Foto: EPA

26-letni Thiem je požel glasne ovacije, ko je v govoru po koncu dvoboja dejal, da je tenis v teh tednih nepomemben v primerjavi z uničujočimi požari, ki so zajeli državo v mesecih pred OP-jem Avstralije.

Tudi Đoković se je poklonil žrtvam požarov, z oznako KB na jopici pa je spregovoril tudi o umrlem nekdanjem košarkarskem zvezdniku Kobeju Bryantu, ki ga je v čustvenem govoru označil za svojega mentorja. "To je opomin, da moramo držati skupaj in se imeti radi. Seveda smo športniki in tekmujemo, dajemo vse od sebe, ampak vedeti moramo, da so nekatere stvari še pomembnejše od športa," je sklenil Srb.

Film dvoboja

Prvi niz
Đoković je v drugi igri izkoristil že prvo priložnost za brejk in povedel z 2:0, nato še s 3:0 in 4:1. V sedmi igri je do prvega odvzema servisa prišel tudi Thiem, znižal na 4:3 in izenačil na 4:4. V deseti igri je po dvojni napaki Avstrijca sledil drugi brejk Đokovića za zmago v prvem nizu s 6:4. Trajal je 54 minut.

Drugi niz
Prvi odvzem servisa je Thiemu uspel v tretji igri za vodstvo z 2:1. Đoković je imel priložnost za ribrejk v šesti igri, a je ni izkoristil, tako da je Avstrijec ušel na 4:2. Srb se je bolje odrezal dve igri pozneje in izenačil na 4:4. Toda sledila sta nov brejk Thiema in v naslednji igri izenačenje na 1:1 v nizih (6:4).

Đokoviću so v deveti igri popustili tudi živci ob kazni, saj si je po mnenju sodnika vzel preveč časa za dva zaporedna začetna udarca. Na poti do svojega sedeža je celo potrepljal francoskega sodnika Damiena Dumusoisa po nogi in mu sarkastično zabrusil: "S tem si zaznamoval finale in postal znan, zelo dobro si opravil."

Tretji niz
Thiem se je prebudil in odvzel servis tekmecu že v prvi igri. Z drugim zaporednim brejkom je povedel s 3:0 in nato še s 4:0. Do konca niza sta nato oba zadržala svoj servis, Thiem je dobil niz s 6:2 in povedel z 2:1.

Četrti niz
Uvodnih sedem iger ni bilo brejka, Đokoviću pa je ta uspel v osmi igri za vodstvo s 5:3. V naslednji igri je sledilo izenačenje na 2:2 v nizih (6:3).

Peti niz
V odločilnem nizu je "Nole" odvzel servis Thiemu v tretji igri, v naslednji ubranil dve brejk priložnosti Avstrijca in povedel s 3:1. Nato brejkov ni bilo več. Đoković je v deseti igri serviral in dobil niz s 6:4 za veliko slavje srbskih navijačev v Rod Laver Areni. Beograjčan se je veselil še svoje 31. zmage na 41 dvobojih, ki so bili odločeni v petem nizu.

Đoković je dobil sedem izmed enajstih medsebojnih obračunov z Dominicom Thiemom. Ta je Srba nazadnje premagal novembra lani v skupinskem delu sklepnega turnirja osmerice v Londonu. Foto: EPA

Najprej bi seveda rad čestital Novaku. To je res izjemen dosežek. Čestitke tebi in ekipi za to, kar počnete vsa ta leta. Si eden izmed tistih, ki ste tenis dvignili na višjo raven. Ponosen sem, da lahko igram v tem obdobju tenisa.