Evropsko združenje avdiovizualnih avtorjev (SAA) je danes izpeljalo seminar o tem, kaj prinaša direktiva. V središču je bilo vprašanje, na kakšen način bi morala biti implementirana, da bi ustvarjalci dejansko dobili nadomestilo.

Pri prenosu direktive v lokalno zakonodajo predstavniki številnih združenj in kolektivov sodelujejo z EU-parlamentom, kjer imajo podporo glede spodbujanja učinkovite implementacije direktive, še posebej njenega 18. člena, v posameznih državah. Foto: Reuters
Pri prenosu direktive v lokalno zakonodajo predstavniki številnih združenj in kolektivov sodelujejo z EU-parlamentom, kjer imajo podporo glede spodbujanja učinkovite implementacije direktive, še posebej njenega 18. člena, v posameznih državah. Foto: Reuters

Države članice EU-ja imajo za prenos direktive v svojo zakonodajo čas samo še do 7. junija.

Pravično nadomestilo za uporabo del na spletu
Direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu ustvarjalcem prinaša številne pozitivne novosti, med drugim v 18. členu predvideva pravično nadomestilo za uporabo del na spletu, so v vabilu na današnji spletni seminar zapisali pri Zavodu za uveljavljanje pravic avtorjev, izvajalcev in producentov avdiovizualnih del Slovenije (Aipa). Dodajajo, da velika večina držav bližnjega roka prenosa direktive v svojo zakonodajo najverjetneje ne bo ujela, direktivo pa sta do zdaj implementirali le Nizozemska in Madžarska.

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je ravno pred dobrim tednom v javno obravnavo dalo osnutek novele zakona o avtorski in sorodnih pravicah in osnutek novele zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic. Razprava je odprta do 28. junija.

Sorodna novica Razprava o dilemah direktive EU-ja o avtorskih pravicah: Kako jo bo implementirala Slovenija?

V nekaterih državah je stanje resnično slabo urejeno
Moderatorka današnjega seminarja je bila Barbara Hayes, predsednica upravnega odbora SAA-ja in direktorica britanske kolektivne organizacije ALCS. Opomnila je, da evropske države na nacionalnih ravneh glede implementacije direktive čaka še veliko dela in da je v nekaterih državah stanje resnično slabo urejeno.

Udeleženci današnjega seminarja so se strinjali, da je obdobje epidemije, ki je močno prizadelo ustvarjalce in izvajalce po vsem svetu, še bolj pokazalo, kako pomembno je urediti avtorske pravice na enotnem digitalnem trgu in zagotoviti ustvarjalcem in izvajalcem pravična nadomestila za predvajanje njihovih del prek spleta, saj so ta danes zlahka dostopna na raznih napravah. Hkrati se sicer pojavljajo tudi nove oblike izkoriščanja avdiovizualnih del od velikih korporacij, kar je treba preprečiti.

Predstavniki združenj sodelujejo z EU-parlamentom
Pri prenosu direktive v lokalno zakonodajo predstavniki številnih združenj in kolektivov sodelujejo z Evropskim parlamentom, kjer imajo podporo glede spodbujanja učinkovite implementacije direktive, še posebej njenega 18. člena, v posameznih državah.

Iban Garcia del Blanco, španski evropski poslanec (S&D) in podpredsednik odbora Evropskega parlamenta za pravne zadeve, je v direktivi posebej poudaril člene od 18. do 20., ki se dotikajo pravičnega in poštenega nadomestila ustvarjalcem za njihovo delo, obveznosti vpletenih in pa možnosti odvzema pravic. Del Blanco je spodbudil lokalne akterje, naj vplivajo na svoje vlade, da se direktiva prenese v njihovo zakonodajo.

Sorodna novica Desetletnica Aipe: AV-sektor še nima do konca razvitih pravic in potencialov

Seminarja sta se udeležili tudi pravnica in vodja katedre za intelektualno lastnino na katalonski univerzi UOC Raquel Xalabarder iz Španije ter profesorica prava na pariškem inštitutu za politične študije Severine Dusollier, ki sta na konkretnih primerih predstavili pomen implementacije direktive ter opozorili tudi na potencialne pasti.

Severine Dusollier je spomnila, da je namen evropske direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu iz leta 2019 doseči pravično ravnovesje med pravicami in interesi avtorjev ter drugih imetnikov pravic in med pravicami ter interesi uporabnikov, Raquel Xalabarder pa je pozvala k previdnosti glede tega, kako bo na nacionalnih ravneh v zakonodajo implementiran 18. člen. Po njenih besedah naj se države svobodno odločijo, katere mehanizme bodo pri prenosu uporabile, pri tem pa naj bodo pozorne na pravo razmerje med pravicami in interesi vpletenih.

Tudi na Poljskem nimajo primerne zakonodaje
Direktor poljske kolektivne organizacije ZAPA Dominik Skoczek je predstavil, kako se zadev lotevajo v njegovi državi. Tudi na Poljskem namreč nimajo primerne zakonodaje, ki bi urejala avtorske pravice na spletu, implementacijo 18. člena direktive pa je prepoznal kot možnost za zapolnitev vrzeli na tem področju. Kolektivne organizacije so po njegovih besedah najpomembnejša entiteta, ki naj prispeva k delitvi tudi po tej poti zbranih sredstev.