Po šestih mesecih je Neymar znova zaigral za Brazilijo in je pričakovano postal samostojni lastnik rekorda po številu golov za Seleção. A ključna razlika s Pelejem ostaja – kralj nogometa je z Brazilijo osvojil kar tri naslove svetovnega prvaka, medtem ko Neymar zaman lovi šesto zvezdico. Foto: Reuters

Edson Arantes do Nascimento Pele, ki je umrl 29. decembra lani, je sicer dosegel 95 golov za Brazilijo na 113 tekmah, vendar so v to šteli tudi prijateljske tekme s selekcijami brazilskih zveznih držav, česar pa Mednarodna nogometna zveza ni priznala.

Pele, trikratni svetovni prvak z Brazilijo (1958, 1962, 1970), ki ga štejejo za enega najboljših nogometašev vseh časov, je na 92 uradnih tekmah med letoma 1957 in 1971 tako po štetju Fife dosegel 77 golov.

Zapravil 11-m, a v nadaljevanju zadel dvakrat

Neymar je izenačil Pelejev strelski rekord 9. decembra lani, ko je zadel v podaljšku četrtfinala preteklega SP-ja proti Hrvaški, ko pa so Brazilci na koncu po streljanju 11-m izpadli. Zdaj na začetku kvalifikacij za SP 2026 je Neymar le zapustil druščino nogometnega božanstva.

V 17. minuti tekme z Bolivijo je 31-letnik iz okolice Sao Paula sicer zapravil 11-m, branil je vratar Guillermo Viscarra. Tako je moral Neymar počakati na drugi polčas, v katerem je bil uspešen dvakrat, najprej v 61., nato še v 90. minuti. Med strelce se je dvakrat vpisal tudi Rodrygo (24., 53.), na 3:0 pa je povišal Raphinha. Edini zadetek za Bolivijce je v 78. minuti dosegel Victor Abrego.

Sorodna novica Messi s prostega strela Argentini prinesel zmago

Uspešen krst Bielse na urugvajski klopi

Urugvaj je z novim trenerjem, Argentincem Marcelom Bielso, na drugi tekmi večera premagal Čile s 3:1 (2:0). Junak zmage je bil Nicolas de la Cruz, ki je bil natančen v 38. in 71. minuti. Vmes je vodstvo dvakratnih svetovnih prvakov (1930, 1950) ob koncu prvega polčasa povišal Federico Valverde. Končni izid pa je v 74. minuti postavil Arturo Vidal.