Avstrija je kot razlog za podaljšanje nadzora na meji navedla tudi grožnje trgovine z orožjem in kriminalnih mrež zaradi vojne v Ukrajini. Foto: EPA
Avstrija je kot razlog za podaljšanje nadzora na meji navedla tudi grožnje trgovine z orožjem in kriminalnih mrež zaradi vojne v Ukrajini. Foto: EPA

Nadzor na mejah s Slovenijo in Madžarsko je Dunaj uvedel že leta 2015 na vrhuncu begunske krize. Od takrat ga na vsakih šest mesecev podaljšuje, pri čemer bo novo podaljšanje nadzora v veljavi od 12. novembra letos do 11. maja prihodnje leto.

Slovenija ves čas nasprotuje podaljševanju avstrijskega nadzora. Ob tem opozarja na sodbo Sodišča EU-ja, da podaljševanje nadzora na meji zaradi iste grožnje ni skladno s pravom EU-ja, in pričakuje, da bo Avstrija izvajanje začasnega nadzora na meji s Slovenijo odpravila.

Na Evropski komisiji so sicer septembra zaradi zadnjih napovedi več držav, da bodo ponovno uvedle nadzor na svojih mejah z drugimi članicami, poudarili, da mora biti ta nadzor skrajni ukrep.

Nemčija uvaja stacionarni nadzor

Nemčija namerava uvesti stacionarni nadzor na meji s Poljsko, Češko in Švico, o tem pa bo obvestila tudi Evropsko komisijo, poroča nemška tiskovna agencija DPA, ki se sklicuje na vire iz vladnih krogov v Berlinu.

Po novem bo tako imela Nemčija policijski nadzor neposredno na meji s Poljsko, Češko in Švico, kot ga že ima od leta 2015 na meji z Avstrijo. Notranje ministrstvo trenutno še pripravlja pismo, ki ga bodo posredovali v Bruselj.

Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je nedavno napovedala okrepitev nadzora v bližini meje z Avstrijo in zagovarjala, da bi lahko policija ciljno, ko bi sumila na tihotapljenje ljudi, vozila ustavila neposredno na meji. Tihotapce pa je lažje ujeti med stacionarnim nadzorom, saj pri nadzoru stran od meje pogosto že izginejo, ko policija nato ujame prebežnike.

Zavračanje ljudi na notranji schengenski meji je državam EU-ja dovoljeno le, če so pred tem uvedle začasni nadzor meje in o tem obvestile komisijo.

Nemčija je sicer nedavno že okrepila nadzor v bližini svojih vzhodnih meja, saj da naj bi se tako učinkoviteje borila proti tihotapcem ljudi.