Šetinc Pašek meni, da je šlo pri njeni izključitvi iz stranke za delovanje generalne sekretarke Svobode Vesne Vuković, državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Damirja Črnčeca in predsednika stranke Roberta Goloba. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Šetinc Pašek meni, da je šlo pri njeni izključitvi iz stranke za delovanje generalne sekretarke Svobode Vesne Vuković, državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Damirja Črnčeca in predsednika stranke Roberta Goloba. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

V izjavi za medije je Mojca Šetinc Pašek v uvodu dejala, da si nikoli ni predstavljala, da se bo znašla v takšnem položaju in da bo morala ugibati o razlogih za izključitev iz stranke, v katero je "zelo entuziastično vstopila", tako kot mnogi njeni kolegi. "Ker smo si zaželeli drugačne politike, ki smo jo spremljali zadnji mandat vlade Janeza Janše," je dejala.

Sorodna novica Urška Klakočar Zupančič ostaja predsednica DZ-ja, iz Gibanja Svoboda izključili Mojco Šetinc Pašek

Do zdaj še ni prejela pisne obrazložitve, zakaj je bila izključena iz stranke. Meni pa, da je šlo pri njeni izključitvi za delovanje generalne sekretarke Gibanja Svoboda Vesne Vuković, državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Damirja Črnčeca in predsednika stranke Roberta Goloba. Zavrača pa očitke Goloba, da naj ne bi "igrala za isto ekipo" in "streljala avtogole". Torkovega dogajanja tako ne razume, kot da ji je bil podeljen "rdeč karton". "Očitno pa nekdo poslansko skupino dojema zgolj kot nogometno ekipo," je dodala.

Da je igrala s to ekipo in ji ni nikoli nasprotovala, je poudarila in dodala, da bo tako ravnala tudi naprej. "Morda še z večjo odgovornostjo, zaradi tega, ker bom zdaj končno lahko tudi javno in na glas obrazložila, kaj si o kakšni zadevi, ki v parlament pride, mislim," je dodala. Zatrdila pa je, da je njen glas glede ustavnih sprememb pri imenovanju sodnikov zagotovljen.

Najverjetneje se bo morala posloviti od vodenja preiskovalne komisije DZ-ja

Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je dejal, da po izključitvi poslanke Mojce Šetinc Pašek iz Gibanja Svoboda razmišlja tudi o predlogu za njeno zamenjavo na čelu preiskovalne komisije DZ-ja, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Predvidoma se bo danes odločil in predlagal spremembo vodstva te komisije, je napovedal. Kdo bo komisijo vodil v prihodnje, sicer še ni razkril.

Kot je v izjavi za medije dejala Šetinc Pašek, tudi o tem sicer ni obveščena. "To seveda vodja poslanske skupine lahko predlaga, kdo bo predsednik preiskovalne komisije, pa ne vem in ne želim ugibati," je dejala. So pa ravno danes začeli postopke sprejemanja vmesnega poročila komisije, ki bo sprejeto 6. novembra, je dodala.

Vabil Levice in SD-ja za zdaj ni sprejela

Sorodna novica Fajon: Preveč se ukvarjamo sami s sabo; Vatovec: Treba se je vprašati, kaj je namen rekonstrukcije

"Moja intimna izbira je socialno-liberalna levosredinska opcija, tukaj se vidim in tukaj bom politično delovala," je dejala. Dodala je, da je v torek začela prejemati vabila v drugi dve stranki koalicije, po prespani noči pa se je odločila, da ostaja poslanka Svobode. Glede vabil v druge stranke pa je dodala "nikoli ne reci nikoli". Slišala je tudi veliko govoric o več poslancih Svobode, "ki naj bi bili na vhodnih vratih neke druge stranke", je še dejala.

"V politiko sem vstopila zato, da delam dobro za ljudi," je dejala. Na prvo mesto pa postavlja pravno državo, politično integriteto in politično odgovornost, na teh temeljih želi delovati še naprej. To je pričakovala tudi od kolegov v poslanski skupini in Golobove vlade. "Večinoma delujejo tako, nekateri pa ne," je dodala.

Šetinc Pašek lahko, kljub izključitvi iz stranke Gibanje Svoboda, ostane članica poslanske skupine Svoboda, saj je bila na njihovi listi tudi izvoljena v DZ. Iz poslanske skupine je torej ne morejo izključiti, lahko izstopi le sama, a ji v tem primeru ne pripada strokovna podpora, so za pojasnili v DZ-ju.

Poslovnik DZ določa, da imajo poslanci, ki jim je prenehalo članstvo v politični stranki, pravico ustanoviti poslansko skupino nepovezanih poslancev, a mora ta šteti najmanj tri člane.

Nemir v koaliciji zaradi trenj v Gibanju svoboda