Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Na spletni strani Evropskega sistema hitrega obveščanja za živila in krmo (RASFF) je bilo v sredo objavljeno, da je v vzorcu iz 4. septembra odkritih 0,025 miligrama te snovi na kilogram, medtem ko dovoljena količina znaša 0,01 miligrama na kilogram.

Slovenija je za pošiljko svežih kumar, ki so bile predvidene za nadaljnjo predelavo, po podatkih RASFF odredila uničenje. Kumare tako še niso prispele na trg, je navedeno.

Fungicid metalaksil se uporablja za zaščito rastlin pred ožigom, rastlinsko boleznijo, pri kateri se oboleli deli rastline posušijo ali odmrejo. Na spletni strani RASFF metalaksil ni označen kot nevaren.

Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so potrdili, da je uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin 4. septembra vzorčila pošiljko kumar v skupni količini 18.168 kilogramov. "Analiza je pokazala preseženo zgornjo mejno vrednost za metalaksil, sicer je ocena tveganja pokazala, da je živilo varno. Kumare niso bile dane na trgovske police in niso dosegle končnega potrošnika," so pojasnili.

Nadzor nad proizvajalci in izvoznikih

Po poročanju srbskega portala N1 po podatkih srbskega kmetijskega ministrstva postopek analize pošiljke še ni končan. Po informacijah, ki jih je srbska fitosanitarna inšpekcija prejela od kolegov iz Slovenije in izvoznikov, so namreč iz dveh laboratorijev dobili različne izsledke.

Ena analiza je pokazala višjo vsebnost fungicida metalaksil od dovoljene, druga pa njegovo vsebnost v dovoljenih mejah.

Srbska fitosanitarna inšpekcija je medtem že sprejela nadzorne ukrepe pri izvoznikih in proizvajalcih, navaja N1.

Sporne breskve in slive

S slovenske uprave za varno hrano so nedavno sporočili, da so letos v okviru uradnega nadzora do 24. avgusta odvzeli 11 vzorcev sadja in zelenjave s poreklom iz Srbije, analize pa so pri enem vzorcu breskev pokazale na vsebnost ostanka pesticida klorpirifos-etila.

Po prejemu informacije, da so v Srbiji dovolili interventno uporabo omenjenega pesticida v pridelavi rdeče pese in na podlagi podatka, da breskve iz Srbije niso bile skladne, je uprava ob uvozu poostrila nadzor.

Slovenija je avgusta v Srbijo zaradi klorpirifosa že vračala breskve. Enako so storili tudi na Hrvaškem, kjer so avgusta v Srbijo vrnili breskve, nato pa še slive.

Medtem so se pojavili očitki, da je uprava pri srbskih breskvah in pri poljskih slivah potrošnikom zamolčala del ključnih informacij. Zdravstveno oporečnih poljskih sliv namreč ni prodajal le Spar, kot je objavila, ampak tudi nekateri drugi trgovci, je danes poročal časopis Dnevnik. Kdo vse je prodajal sporne slive, na upravi ne razkrivajo.

"Uprava ne objavlja informacij o izvajalcih dejavnosti, ki so bili prejemniki določenega neskladnega živila, če je živilu, ki je bilo predmet umika/odpoklica, potekel rok uporabe oziroma je glede na naravo živila upravičena domneva, da ni več v prodaji. Prav tako uprava ne objavlja informacij o tistih izvajalcih dejavnosti, ki so živilo sicer prejeli, niso pa odgovorni za izvedbo umika/odpoklica," so pojasnili za Dnevnik.