Foto: EPA
Foto: EPA

Zoisova štipendija se dodeli najuspešnejšim kandidatom, ki izpolnjujejo splošne in posebne pogoje. Izkazati morajo vsaj en ustrezen izjemni dosežek in hkrati dosegati zahtevan šolski oziroma študijski uspeh, so zapisali v skladu. Letošnja novost je elektronska vloga, ki jo lahko prosilci oddajo na portalu Moja eUprava.

17.21 29.06.2022

Zoisova štipendija se dodeli najuspešnejšim vlagateljem, ki izpolnjujejo splošne in posebne pogoje ter izkazujejo vsaj en ustrezen izjemni dosežek in dosegajo zahtevan šolski oziroma študijski uspeh (4,70 za dijake neposredno po prehodu iz osnovne šole, 4,10 za dijake od vključno drugega letnika dalje in študente v prvem letniku neposredno po prehodu iz srednje šole ter 8,50 za študente od drugega letnika dalje).

Zoisovo štipendijo lahko pri prehodu iz srednje šole na višjo raven izobraževanja pridobi tudi študent, ki je zlati maturant in izkaže vsaj en ustrezen izjemni dosežek. Prav tako lahko Zoisovo štipendijo pridobi študent, ki izkaže vsaj en ustrezen izjemni dosežek in je bil v preteklem študijskem letu glede na doseženo povprečje uvrščen med najboljših pet odstotkov v svoji generaciji.

Osnovna štipendija za dijake znaša 128,90 evra, za tujino pa 257,80 evra. Dodatek za bivanje v tujini znaša 85,93 evra, dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami pa 54,71 evra.

Študenti morajo imeti povprečno oceno najmanj 8,50 v zadnjem študijskem letu višješolskega ali visokošolskega študija, v katerem so opravljali študijske obveznosti. Za uvrstitev med najboljših pet odstotkov študentov v generaciji šteje uvrstitev študenta med najboljših pet odstotkov v generaciji vseh študentov posameznega letnika posameznega študijskega programa. Osnovna štipendija za študente znaša 150,38, osnovna štipendija za tujino pa 300,77 evra. Dodatek za bivanje znaša 85,93 evra, dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami pa 53,71 evra.

Kot izjemni dosežki štejejo izjemni dosežki na državnih in mednarodnih tekmovanjih, na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja, raziskovalnega dela, nagrajeno znanstvenoraziskovalno, razvojno ali umetniško delo na državni ali mednarodni ravni, objava znanstvenoraziskovalne naloge ali znanstvenega prispevka in umetniško ali drugo delo.

Javni razpis, vloga in drugi obrazci za dodelitev Zoisove štipendije so na voljo na spletni strani www.srips-rs.si in v poslovnem času na naslovu javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada. Rok za oddajo vlog za pridobitev štipendije za dijake je 9. september, za študente pa 10. oktober. Vlogo za nadaljnje prejemanje morajo dijaki oddati do 31. avgusta, študenti do 30. septembra.