Klemen Jaklič je v referendumski kampanji o zakonu o RTV Slovenija leta 2005 zagovarjal zakonske rešitve zakona, ki jih novela spreminja. Da se zato poraja dvom o njegovi nepristranskosti, sta s predlogom o njegovi izločitvi opozorila tudi DZ in vlada. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.
Klemen Jaklič je v referendumski kampanji o zakonu o RTV Slovenija leta 2005 zagovarjal zakonske rešitve zakona, ki jih novela spreminja. Da se zato poraja dvom o njegovi nepristranskosti, sta s predlogom o njegovi izločitvi opozorila tudi DZ in vlada. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

Pravna mreža kot soavtorica intervencije o pravnih in dejanskih vidikih ustavnosti novele zakona o RTV Slovenija ni bila seznanjena z dopolnilnim delovnim razmerjem ustavne sodnice Neže Kogovšek Šalamon pri eni od organizacij, ki je bila soavtorica intervencije, so pojasnili.

Obžalujejo okoliščine, ki so vodile k izločitvi sodnice, a kot zagovorniki nepristranskosti sodstva, ki je najpomembnejši varuh pravne države, menijo, da je prav, da je sodišče tudi v tem primeru odpravilo vsak dvom o neodvisnosti. "Hkrati cenimo odločitev sodnice Kogovšek Šalamon, da je svojo izločitev predlagala tudi sama," so zapisali. Po njihovem mnenju se le s takšnimi ravnanji ohranjata integriteta institucij pravne države in zaupanje ljudi vanje.

Sorodna novica Ustavno sodišče iz odločanja v zadevi RTV izločilo le sodnico Nežo Kogovšek Šalamon

Pravna mreža hkrati poziva ustavnega sodnika Klemna Jakliča, da zaradi ohranitve integritete ustavnega sodišča predlaga odločanje o svoji izločitvi in s tem sodišču omogoči vsebinsko presojo svoje neodvisnosti. "Za vsako sodišče, tako tudi za ustavno sodišče, je pomembno, da se s poglobljenim tehtanjem in vsebinsko odločitvijo odstrani vsaka senca dvoma o neodvisnosti ali pristranskosti sodnikov," so zapisali.

V Pravni mreži so ob tem poudarili, da so prepričani, da je nov koncept upravljanja javne RTV absolutno in brezpogojno skladen s slovensko ustavo. "Zato verjamemo, da končna odločitev sodišča ne bo odvisna od njegove sestave," so še dodali.

Sodišče ta teden obravnavalo tri predloge za izločitev

Ustavno sodišče je namreč v četrtek v okviru obravnave pobude za oceno ustavnosti novele zakona o RTV-ju zahtevi za izločitev sodnika Klemna Jakliča in Mateja Accetta zavrglo kot prepozni. Na podlagi pravočasne zahteve stranke v postopku in na podlagi lastnega predloga sodnice pa je izločilo Nežo Kogovšek Šalamon, so sporočili s sodišča.

Sorodna novica Vlada predlaga izločitev ustavnega sodnika Klemna Jakliča

Kogovšek Šalamon je zahtevo za svojo izločitev podala sama, poleg nje pa tudi prvopodpisani pod pobudo za oceno ustavnosti zakonske novele, sicer predsednik programskega sveta RTV-ja Peter Gregorčič. Kot razlog je navedel dopolnilno delo sodnice na Mirovnem inštitutu, ki je sodeloval v referendumski kampanji o noveli.

Izločitev sodnika Jakliča sta, ker je leta 2005 zagovarjal zakonske rešitve zakona o RTV-ju, ki jih obravnavana novela spreminja, predlagala DZ in vlada. Izločitev predsednika ustavnega sodišča Acceta pa je predlagal v. d. direktorja Televizije Slovenija Uroš Urbanija. Ustavnega sodnika Roka Čeferina so medtem izločili iz odločanja v tej zadevi že januarja, saj odvetniška pisarna, katere soustanovitelj je, sodeluje z javnim zavodom.