Medijsko svobodo pri Novinarjih brez meja merijo na podlagi petih kazalnikov: politični, ekonomski, zakonodajni in družbeni kazalnik ter kazalnik varnosti novinarjev. Foto: Shutterstock
Medijsko svobodo pri Novinarjih brez meja merijo na podlagi petih kazalnikov: politični, ekonomski, zakonodajni in družbeni kazalnik ter kazalnik varnosti novinarjev. Foto: Shutterstock

Slovenija je na lestvici svobode medijev pridobila zlasti zaradi napredka pri političnem in pri družbenem kazalniku, so navedli v organizaciji Novinarji brez meja. Zdajšnja vlada v Sloveniji po njihovi oceni sorazmerno spoštuje medijsko svobodo, politične pritiske pa pogosteje izvajajo opozicijske stranke, ki medijem nasprotujejo in jim želijo vzeti verodostojnost.

Lestvica sicer izraža razmere v lanskem letu, ko se je vlada odločila za zvišanje RTV-prispevka, ministrstvo za kulturo pa je pripravljalo predlog novega zakona o medijih in v njem predvidelo celovito državno pomoč za medije. Poleg tega je bilo napadov na novinarje manj, prav tako je bilo po navedbah organizacije manj odpuščanj v novinarstvu. "A šlo je za zatišje pred viharjem," so opozorili.

Čeprav je Slovenija pokazala politično voljo za izvajanje evropskega akta o svobodi medijev, ki je v EU-ju začel veljati leta 2024, ostaja še veliko pomembnih izzivov. Medijska svoboda v državi je namreč še vedno krhka. O tem priča tudi komaj 18. mesto Slovenije med 27 državami članicami EU-ja, so opomnili.

Na vrhu lestvice Norveška, na dnu Eritreja

Pri organizaciji Novinarji brez meja medijsko svobodo merijo na podlagi petih kazalnikov: politični, ekonomski, zakonodajni in družbeni kazalnik ter kazalnik varnosti novinarjev. Prvo mesto na lestvici je tako kot lani pripadlo Norveški, sledita pa Estonija in Nizozemska. Na dnu lestvice so Kitajska, Severna Koreja in čisto na dnu Eritreja.

Organizacija sicer ugotavlja, da je skupni ekonomski kazalnik vseh 180 držav, ki jih vključuje njihova lestvica, na najnižji točki v zgodovini njihovega merjenja svobode medijev. Glede na to so svetovni položaj medijske svobode prvič ocenili kot težak.

Slovenija nekoliko višje na lestvici svobode medijev