Sodniško društvo: Sodniki morajo biti pri svojih izjavah v javnosti zadržani in spodobni

Predsednik Slovenskega sodniškega društva Andrej Ekart je v izjavi za javnost poudaril, da svoboda izražanja sicer velja tudi za sodnike, a z določenimi omejitvami. Po njegovem mnenju je sodnik dolžan z osebnim zgledom varovati ugled in dostojanstvo sodniške funkcije ter nepristrankost in neodvisnost sodstva. Obenem pa si mora prizadevati tudi za korektne in spoštljive odnose s kolegi sodniki, je dodal.

Radonjić je bil v svojih izjavah zelo kritičen do svojih kolegov, predvsem do predsednika sodišča Marjana Pogačnika. Foto: TV Slovenija
Radonjić je bil v svojih izjavah zelo kritičen do svojih kolegov, predvsem do predsednika sodišča Marjana Pogačnika. Foto: TV Slovenija

"Če nastopamo v medijih, moramo biti pri svojih izjavah preudarni, spoštljivi, zadržani in do neke mere tudi lojalni. Zlasti v primerih, če bi bili zaradi naših izjav postavljeni pod vprašaj neodvisnost in nepristranskost sodišč," je za Televizijo Slovenija povedal Ekart.

Sodnik Zvjezdan Radonjić je prejšnji teden o domnevnih pritiskih na sodnike pisal v pismu, objavljenem v časopisu Demokracija, o tem pa je govoril tudi v oddaji Ozadja na Planet TV.
Radonjićeve izjave so sledile odločitvi predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča Marjana Pogačnika, da disciplinskemu tožilcu pri Sodnem svetu predlaga uvedbo disciplinskega postopka proti njemu. Radonjiću zaradi ravnanja pri razglasitvi sodbe Milku Noviču očita več kršitev zakona o sodniški službi.

Kolegi zanikali, da bi bili deležni pritiskov

Da so Radonjićeve trditve o pritiskih brez podlage in posledica njegovega subjektivnega dojemanja, je ugotovil Sodni svet, pa tudi predsednik okrožnega sodišča Pogačnik je po pogovoru s sodnikom dejal, da pritiskov na Radonjića ni ugotovil.

Radonjićeve izjave je presojala tudi komisija za etiko in integriteto Sodnega sveta in ugotovila, da so neskladne s kodeksom sodniške etike. Po mnenju etične komisije njegove izjave niso imele podlage v objektivnih dejstvih in so presegle namen javne razglasitve sodbe. Na navedbe svojega sodniškega kolega so se v sredo odzvali tudi sodniki kazenskega oddelka na ljubljanskem okrožnem sodišču, ki so zanikali, da bi bili pri izvajanju svoje sodniške funkcije deležni pritiskov in ustrahovanja.