Foto: BoBo
Foto: BoBo

V sprejetem sklepu so zapisali, da se je RTV v finančni krizi znašla zaradi dolgoletnega izogibanja države, da bi kot ustanoviteljica poskrbela za stabilno financiranje javnega medijskega servisa, a tudi škodljivih poslovnih potez prejšnjega vodstva.

Ugotavljajo, da po letih finančnega in kadrovskega siromašenja, nenehnega krčenja in varčevanja notranjih rezerv ni več. Svet delavcev zato podpira prizadevanja uprave in sveta RTV-ja, da bi pred nujnimi zakonodajnimi spremembami kratkoročne rešitve poiskali v dodatnih prihodkovnih virih in premišljeni reorganizaciji. "Pri tem svari pred pavšalno in populistično razpravo o tem, kateri deli RTV-ja so domnevno bolj ali manj javno koristni ali potrebni," so zapisali.

"Svet delavcev zbiranje podatkov o posameznih organizacijskih enotah in njihovo analizo in druge izračune podpira le, če pomenijo izhodišče za informirano razpravo, iskanje sinergij in dodatno pridobivanje sredstev. Nasprotuje pa licitiranju z usodo delov zavoda in ustrahovanju zaposlenih v teh enotah," so opozorili.

Upravo in svet RTV-ja so pozvali še, naj svoje delovanje usmerita predvsem v zagotavljanje takšnih finančnih pogojev, da bo RTV še naprej deloval v javnem interesu.

Danes se sicer izteče rok, do katerega mora uprava RTV-ja pripraviti in svetu RTV-ja predložiti izračune finančnih in kadrovskih učinkov več morebitnih ukrepov. To so med drugim ukinitev organizacijske enote glasbena produkcija, ukinitev informativnega programa drugega programa TVS, ukinitev Radia Si, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Koper ter Maribor, ukinitev mediateke, ukinitev založniške dejavnosti RTV in progresivno znižanje plač.

Predsednik sveta RTV-ja Goran Forbici je sicer po sredini seji sveta za Televizijo Slovenija dejal, da je finančno stanje zavoda "katastrofično", zato svet preučuje vse možnosti, kako tudi v prihodnjem letu izvesti kakovosten program, ki bo ne samo obdržal, pač pa tudi okrepil zaupanje javnosti.

"Gledamo vse od linearnega znižanja, se pravi manjšanja finančnih sredstev po vseh programih enakomerno, do tudi tega, kaj se zgodi, če katere enote ukinemo. Poudarjam, da ne gre za ukinjanje, gre samo za to, da ugotovimo, kakšne učinke bi imeli kateri rezi, zato da lahko potem na koncu informirano odločamo," je zagotovil Forbici.