Lia Apostolovski je bila le tri cm oddaljena od brona, ki ga je osvojila Angelina Topić, hči evropskega prvaka iz Splita leta 1990 Dragutina Topića. Nekdanji šampion je bil zelo zadovoljen na olimpijskem stadionu. Foto: MMC RTV SLO

Ukrajinka Mahučikova je dvakratna zaporedna svetovna podprvakinja in bronasta lani na olimpijskih igrah v Tokiu. Marca letos je v Beogradu postala dvoranska svetovna prvakinja, evropska v dvorani pa lani na Poljskem. Ukrajinka je v prvem poskusu finala preskočila 1,95 m, kolikor je zmogla tudi Marija Vuković iz Črne gore, a šele v tretjem poskusu. Bron je osvojila Angelina Topić iz Srbije z 1,93 m.

Jaroslava Mahučik se je čustveno veselila zlate medalje. Februarja je z avtomobilom zapustila domovino, ko se je začela vojna. Trenirala je v Nemčiji in v odmevnem pogovoru na televizijski postaji ZDF pojasnila težke razmere v Ukrajini. Na svetovnem prvenstvu je bila srebrna, tokrat pa se je stopila na najvišjo stopničko. Foto: EPA

Uspešen debi na obeh velikih tekmovanjih
22-letna Lia Apostolovski je v manj kot mesecu dni še drugič nastopila v finalu velike tekme, na katerih je sodelovala prvič v karieri. Na SP-ju v Eugenu je osvojila 12. mesto.

"Na obeh prvenstvih sem bila v finalu, danes sem bila še sedma in sem zelo zadovoljna. To je bil zelo naporen, a uspešen mesec. Najprej sem imela dve tekmovanji, kvalifikacije in finale, na SP-ju. Iz ZDA sem se vrnila pozitivna. Ko sem prebolela koronavirus, pa sem tekmovala še na EP-ju," je povedala slovenska atletinja.

Višini 1,82 in 1,86 m je preskočila v prvih poskusih. Na 1,90 m pa je letvica po njenem skoku prvič na tem EP-ju padla s stojala. Tudi drugič se je zgodilo tako, po tretjem skoku pa je navdušeno pristala na blazini, stisnila pesti in zaklicala "Yes!".

Preskočila je v tretjem skoku in bila tedaj na sedmem mestu. Osmerica od 13 finalistk je nato nadaljevala na 1,93 m, kjer je Slovenka letvico trikrat podrla. S tem si je delila sedmo mesto z Britanko Morgan Lake.

Odličje je bilo dosegljivo
"Za odličje je bilo danes treba skočiti 1,93 m v prvem poskusu. Bilo je dosegljivo. A ne vem, zakaj je bilo treba le toliko, saj je bilo veliko tekmovalk v finalu z osebnimi rekordi približno dveh metrov. Sama sem imela nekaj napak že na višini 1,90 m, kjer sem izgubila nekaj energije, ki bi mi prav prišla pozneje," je dodala Lia Apostolovski.

Lia Apostolovski zelo zadovoljna s sedmim mestom
Yemaneberhan Crippa je tik pred začetkom zadnjega kroga zaostajal že 18 metrov, nato pa je silovito sprintal in prehitel Zereija Kbroma Mezngija. Norveški prvak je presenetljivo osvojil srebro.  Foto: EPA
Yemaneberhan Crippa je tik pred začetkom zadnjega kroga zaostajal že 18 metrov, nato pa je silovito sprintal in prehitel Zereija Kbroma Mezngija. Norveški prvak je presenetljivo osvojil srebro. Foto: EPA

V petkovih kvalifikacijah je vse tri višine, 1,78, 1,83 in 1,87 m, preskočila prvič. V tem tretjem skoku se je letvica po dotiku že zelo tresla, a ni padla s stojala. Slovenska prvakinja je bila po koncu kvalifikacij tako še s tremi tekmovalkami na koncu na prvem mestu, preden so ta del tekme zaradi močnega naliva tekmovanje prekinili in končali.

Crippa s silovitim finišem nadomestil 15 metrov zaostanka
V teku na 10.000 metrov je bil najboljši Italijan Yemaneberhan Crippa (27:46,13). V zadnjem krogu je po silovitem finišu nadomestil kar 15 metrov razlike do tedaj vodilnega Zereija Kbroma Mezngija. Norvežanu je v zadnjih metrih zmanjkalo moči in moral se je zadovoljiti s srebrom, do brona pa je pritekel Francoz Yann Schrub.

V zadnji disciplini evropskega prvenstva so Lisa Mayer, Gina Lückenkemper, Alexandra Burghardt in Rebekka Haase poskrbele za veliko navdušenje na olimpijskem stadionu. Foto: EPA

Britanci in Nemke najboljši v štafetah
Ob koncu sporeda sta do štafetnih zmag na 4 x 100 m prišli reprezentanci Velike Britanije v moški in Nemčije v ženski konkurenci. Britanci, tekli so Jeremiah Azu, Zharnel Hughes, Jona Efoloko in Nathaneel Mitchell-Blake, so v času rekorda prvenstev 37,67 slavili pred francosko ter poljsko četverico.

Pri ženskah so Alexandra Burghardt, Lisa Mayer, Gina Lückenkemper (zlato je po fotofinišu osvojila že v posamičnem sprintu na 100 metrov v torek) in Rebekka Haase za sedmo zlato nemško kolajno na EP-ju (42,34). Nemčija je s tem tudi zasedla prvo mesto na lestvici medalj, potem ko je v Eugenu osvojila le dve medalji. Srebrne so bile Poljakinje, bronaste pa Italijanke.

Julian Weber je odpovedal na svetovnem prvenstvu v Eugenu, ko je izpadel že v kvalifikacijah. Pred domačimi gledalci je navdušil. Foto: EPA

Tudi Weber navdušil navijače
Ogorčen boj je potekal v metu kopja. S četrtim metom, ki je meril 87,66 m, je na navdušenje domačega občinstva slavil Julian Weber. Pred tem je vodil Jakub Vadlejch, ki je v drugi seriji kopje vrgel 87,28. Tretji je bil z osebnim rekordom Finec Lassi Etelätalo (86,44).

Na 800 m je Španec Mariano Garcia naslovu svetovnega prvaka v dvorani dodal še evropskega, potem ko je v tesnem zaključku s časom 1:44,85 za šest stotink ugnal favoriziranega Jaka Wightmana iz Velike Britanije. Bron je pripadel Ircu Marku Englishu.

Dve medalji za Slovenijo
Slovenijo je v Münchnu zastopalo kar 22 atletov. Druga največja reprezentanca do zdaj je prispevala dve od skupno desetih medalj na dozdajšnjih 25 prvenstvih stare celine. Na zmagovalni oder olimpijskega stadiona sta se povzpela svetovni prvak v metu dirka Kristjan Čeh, ki je v petek osvojil srebro, in Tina Šutej, ki je bila tretja v skoku s palico.

Nemke in Britanci do zlata v štafeti 4 x 100 metrov