Filip Mihaljević se je veselil uspeha kariere. Hrvaška ima po prvem dnevu dve odličji, v maratonu je srebro osvojila Matea Parlov Koštro. Foto: Reuters

28-letni Mihaljević je osvojil zlato v izenačenem finalu. 21,88 metra je dosegel v zadnji seriji, tudi pred tem pa je imel pet poskusov prek 21 m. Srebrno medaljo si je priboril Srb Armin Sinančević z 21,39 m v peti seriji, bron pa Čeh Tomaš Stanek (21,26 m). Hrvaška je že dopoldne osvojila medaljo, Matea Parlov Koštro je bila srebrna v maratonu.

Tudi dekleta so tekmovala v suvanju krogle. Nizozemka Jessica Schilder je zlato osvojila že v drugi seriji, ko so ji namerili 20,24 m. Druga bila s portugalskim rekordom Auriol Dongmo (19,82), tretja druga Nizozemka Jorinde van Klinken (18,94 m).

Yasemin Can, ki se je rodila v Nairobiju nikoli ni nastopala za Kenijo v profesionalni karieri. 13. marca 2016 je dobila turško državljanstvo. Foto: Reuters

Yasemin Can razred zase na 10 km
Za konec uvodnega tekmovalnega dne je Yasemin Can drugič po letu 2016 in prvenstvu v Amsterdamu postala evropska prvakinja na 10.000 metrov. Turkinja je silovito pospešila po sedmih kilometrih in tekmice niso imele odgovora. S 30:32,57 je postavila zelo dober čas in bila v cilju pred Britanko Eilish McColgan (30:41,05), Izraelka Lonah Chemtai Salpeter je bila tretja (30:46,37).

Nemci so veliko pričakovali od Konstanze Klosterhalfen, ki pa je v zadnjih dveh kilometrih omagala in ostala brez medalje. Z 31:06,31 je zasedla četrto mesto. Zelo se je poznalo, da se je pred svetovnim prvenstvom v Eugenu okužila s koronavirusom in ni imela dovolj moči.

Simon Ehammer je blestel v uvodnih petih disciplinah deseteroboja. Foto: EPA

Ehammer ima ogromno prednost v deseteroboju
Končal se je prvi dan tekmovanja v deseteroboju, v katerem prepričljivo vodi Simon Ehammer (4661 točk). Švicar je v daljino skočil 8,31 metra, na svetovnem prvenstvu v Eugenu pred tremi tedni je v tej disciplini osvojil bron.

Na drugem mestu je Italijan Dario Dester, ki zaostaja kar 334 točk. Domači adut Niklas Kaul je na sedmem mestu, zaostaja 477 točk, a je pravi specialist za drugi dan. Svetovni prvak iz Dohe leta 2019 je odličen v metu diska in kopja ter tudi v skoku s palico, kjer imajo številni tekmeci ogromne težave.