Najboljši dirkači na dirki za VN Nemčije 2019 v Hockenheimu (z leve proti desni): Sebastian Vettel, Max Verstappen in Daniil Kvjat. Foto: EPA

Nizozemec, ki je letos že dobil dirko za VN Avstrije v Spielbergu, je izkoristil vse, kar je lahko, da se je dokopal do prvega mesta: spremenljive vremenske razmere, (virtualni) varnostni avtomobil in predvsem napake tekmecev.

Dirka se je začela na razmočeni stezi, najbolje sta jo začela mercedesa. Foto: EPA

V soboto si je na kvalifikacijah zagotovil prvo štartno vrsto, nedeljsko dirko pa je začel zelo slabo. Kolesa so se zavrtela v prazno, z drugega je hitro padel na peto mesto, a po spletu okoliščin je na polovici dirke prevzel vodstvo.

Vseeno do konca nemške preizkušnje ni imel lahkega dela, vselej se je ugibalo, ali se bodo padavine nadaljevale ali ne, v zaključku dirke so se moštva vendarle odločila za zadnji postanek, na dirkalnike so namestili gume za suho stezo, s katerimi so dirkači odpeljali do konca.

Verstappen, ki je na dirki opravil kar pet postankov, je začel nizati najhitrejše kroge, hitro si je privozil več kot deset sekund prednosti pred najbližjim zasledovalcem, dvomov o novi zmagi ni bilo več.

Charles Leclerc je takole uničil svoj ferrari v 28. krogu nemške dirke. Monačan je dirko začel z desetega štartnega položaja, bil je na dobri poti, da se uvrsti na oder za zmagovalce oziroma celo zmaga. Na koncu je Hockenheimring zapustil sklonjene glave. To je bil sicer zanj drugi odstop v letošnji sezoni, predtem je odstopil v Monaku. Foto: EPA

Vettel pridobil kar 18 mest
Drugi je ciljno črto prečkal Sebastian Vettel, ki je po spodletelih kvalifikacijah, ko je izpadel že v prvem delu brez postavljenega časa, dirko začel z zadnjega štartnega položaja. Že v uvodnem krogu je prehitel šest dirkačev, vselej se je prebijal v ospredje, v zadnjih krogih se je uspešno mimo Lancea Strolla prebil na oder za zmagovalce, na koncu je pridobil še 18. položaj na dirki in se zavihtel tik pod vrh. Zaključek, ki ga Heppenheimčan na domači dirki zagotovo ni pričakoval. Vseeno imajo pri Ferrariju grenak priokus, saj dirke po veliki napaki ni končal Charles Leclerc, ki je bil na Hockenheimringu zrel za zmago. Monačan je zdrvel v zaščitno ogrado in sklenil nemško preizkušnjo v 28. krogu.

Kvjat po letu 2016 spet na stopničkah
Za zelo lepo zgodbo je poskrbel še Daniil Kvjat, ki se je prvič po dirki za VN Kitajske leta 2016 uvrstil na oder za zmagovalce. Novopečeni očka – hčerka se mu je rodila v soboto – je v Šanghaju slavil z red bullom, tokrat s toro rossom. Moštvo iz Faenze se je šele drugič v zgodovini uvrstilo na oder za zmagovalce po krstni Vettlovi zmagi leta 2008 v Monzi.

Lewis Hamilton si je obetal dokaj lahko zmago po odličnem štartu in hitrem pobegu na čelu kolone, a zagodle so mu jo spremenljive vremenske razmere, slat rezultat pa gre pripisati predvsem njegovim napakam, ki jih je v Nemčiji kar mrgolelo. To je bila daleč najslabša Hamiltonova uvrstitev v dobi turbomotorjev. Foto: EPA
Mercedes je že obupal nad Hamiltonom, nemško moštvo s sedežem v Brackleyju je vse upe položilo v Valtterija Bottasa, ki pa je takole v zaključku dirke razbil svoj dirkalnik in poskrbel za izjemno slabo voljo vodje moštva Tota Wolffa in druščine. Foto: EPA

Redke napake Hamiltona
Da je v zadnjih petih sezonah štirikrat osvojil naslov svetovnega prvaka, gre pripisati predvsem brezhibnemu dirkanju in zelo malo napakam na nedeljskih preizkušnjah. Toda Lewis Hamilton si je na Hockenheimringu privoščil dve napaki, ki sta ga stali verjetne zmage. Potem ko je dirko začel odlično in brez večjih težav zadržal vodilni položaj ter si v naslednjih krogih privozil že lepo prednost, je v 30. krogu storil napako, si poškodoval sprednje krilce, obenem je nepravilno zapeljal na uvoz v bokse, s čimer ga je doletela še petsekundna kazen. Britančev postanek je bil izjemno dolg, med mehaniki je zavladala panika, kar nekaj časa so potrebovali, da so zamenjali nos dirkalnika, dirkač se je na stezo vrnil na peto mesto. Tudi pozneje je storil še eno veliko napako, ko ga je obrnilo v uvodnem zavoju kroga, uničil si je gume, padel je na zadnje mesto.

Katastrofa za Mercedes!
Mercedes je na Hockenheimringu letos praznoval 125. leto v motošportu, na dirki pa doživel pravi polom. Hamilton je po naknadnih kaznih, ki jih je Mednarodna avtomobilistična zveza za zeleno mizo podelila nekaj ur po dirki, končal na devetem mestu, Valtteri Bottas pa je v zaključku zletel iz prvega zavoja in končal v zaščitni ogradi.

Kazen za Alfo Romeo, točka za Williams

Nekaj ur po dirki sta bila dirkača Alfe Romea, Kimi Räikkönen in Antonio Giovinazzi, kaznovana s pribitkom 30 sekund, zaradi česar je Lewis Hamilton napredoval na 9. mesto, na 10. pa Robert Kubica. Williams se je tako dokopal do prve točke v sezoni.

Časa za počitek moštva v kraljici motošporta nimajo, že prihodnji konec tedna bo na sporedu še zadnja dirka pred poletnim premorom – dirka za VN Madžarske na Hungaroringu v Budimpešti.

14Pierre GaslyRed Bull3 krogi
Odstop: Sergio Perez (Racing Point), Daniel Ricciardo (Renault), Lando Norris (McLaren), Charles Leclerc (Ferrari), Nico Hülkenberg (Renault), Valtteri Bottas (Mercedes)
Najhitrejši krog: Max Verstappen (1:16,645)

Opomba:

• Kimi Räikkönen je bil kaznovan s 30-sekundnim pribitkom (pribitek upoštevan na lestvici)
  • Antonio Giovinazzi je bil kaznovan s 30-sekundnim pribitkom (pribitek upoštevan na lestvici)