Lewis Hamilton je dosegel že svojo 98. zmago v formuli ena. V Barceloni je zmagal že petič zapored, s čimer je izenačil rekord Ayrtona Senna po številu zaporednih zmag na istem dirkališču. Brazilcu je to sicer uspelo v Monte Carlu med letoma 1989 in 1993. Foto: Reuters
Takole je Max Verstappen povedel v uvodnem sklopu zavojev španske dirke, Hamilton se je moral umakniti, sicer bi tvegal trčenje. Nizozemcu, ki je za Red Bull odpeljal jubilejno 100. dirko, sicer ni uspelo ponoviti uspeha iz leta 2016, ko je senzacionalno dobil katalonsko preizkušnjo (njegova prva dirka v ekipi Red Bulla). Foto: Reuters

Verstappen je storil vse, da bi Mercedesu, predvsem pa Hamiltonu, preprečil zmago, a po zaslugi odličnega taktiziranja Mercedesa, ki je vse stavil na drugi Britančev postanek sredi dirke, je bil v zaključku dirke s precej obrabljenimi gumami popolnoma nemočen.

Zadovoljiti se je moral z drugim mestom, po postanku v samem zaključku je nato odpeljal najhitrejši krog in si zagotovil dodatno točko, vendar želel je še veliko več.

Hamilton se je na dirkah v Barceloni desetič uvrstil na oder za zmagovalce, šestič je stopil na najvišjo stopničko (2014, 2017–2021), s čimer je na vrhu lestvice ujel legendarnega Michaela Schumacherja (1995–96, 2001–04).

Hamilton ima v skupnem seštevku za SP v kraljici motošporta 14 točk naskoka pred Verstappnom in kar 47 točk prednosti pred tretjeuvrščenim Bottasom.

Varnostni avtomobil je na stezo zapeljal že v 9. krogu dirke, ko je dirkač Alpha Taurija Juki Cunoda svoj dirkalnik parkiral ob 10. zavoju. Foto: Reuters

Verstappen se je izstrelil v vodstvo
Dirka se je začela z izjemnim štartom Verstappna, ki je hitro zapeljal v Hamiltonovo zavetrje, nato pa švignil na desno stran in Britanca prehitel po notranjem delu uvodnega zavoja. Hamilton je prepozno zaprl svojega največjega tekmeca v letošnji sezoni, za las sta se izognila trku. Odlično je špansko preizkušnjo začel tudi Charles Leclerc (Ferrari), ki je po zunanji strani tretjega zavoja prehitel precej previdnega Bottasa in zasedel 3. mesto. Dobro se je znašel tudi Daniel Ricciardo, ki je z mclarnom mimo Estebana Ocona (Alpine) in Carlosa Sainza ml. (Ferrari) pridobil dve mesti in zapeljal za četrtouvrščenega Bottasa.

Varnostni avtomobil ob odstopu Cunode
V 10. zavoju 9. kroga je nato za prihod varnostnega avtomobila poskrbel Juki Cunoda, ki je svojega alphataurija parkiral ob robu steze. Japoncu je pogonski sklop še pred začetkom zaviranja ugasnil, tako da je še tretjič zapored ostal brez osvojene točke, potem ko je bil v Imoli 12., v Portimau pa 15. Varnostni avtomobil na stezi sicer ni ostal dolgo, ob njegovem odhodu je leteči štart odlično uspel Verstappnu, ki je hitro pobegnil Hamiltonu in hkrati poskrbel, da mu pri pospeševanju iz zadnjega zavoja 10. kroga ni podaril zavetrja ter s tem nekaj dragocenega časa. Podobno kot na prejšnji dirki za VN Portugalske v Portimau je Hamilton na letečem štartu malce 'zaspal', ob koncu štartno-ciljne ravnine se mu je nevarno približal celo Leclerc, a mu je za napad zmanjkalo nekaj metrov.

Charles Leclerc je dobil tudi četrti moštveni dvoboj s Carlosom Sainzem mlajšim pri Ferrariju. Monačan se je letos dvakrat (Imola, Barcelona) uvrstil tik pod zmagovalni oder, Sainz je najboljšo uvrstitev dosegel v Imoli, kjer je bil peti. Foto: Reuters
Dirko si je na tribunah ogledalo tisoč navijačev. Foto: Reuters

'Hammertime' se Lewisu tokrat ni izšel
Po 20. krogu so se začeli množični postanki v boksih, na večini dirkalnikov so najmehkejšo različico gum zamenjali s srednje trdo. Na začetku 24. kroga je postanek opravil Bottas, krog pozneje še Verstappen, ki pa je bil v boksih odločno predolgo – njegov postanek je trajal 4,2 sekunde, a ga to ni stalo veliko, saj je Hamilton vztrajal na stezi, za trenutek obstal za krog počasnejšim Nikito Mazepinom (Haas), ki se mu na jezo vodje moštva Mercedes Tota Wolffa sprva ni umaknil, in tako izgubil vso dragoceno prednost. 'Hammertime', ki se serijskemu zmagovalcu tokrat ni izšel. V 29. krogu je tudi sam zapeljal v bokse po svež komplet gum, njegov postanek je bil sicer sekundo in pol hitrejši od Verstappnovega, a je Nizozemec suvereno prevzel vodstvo s pol ducata sekundami naskoka.

Mercedesova sprememba taktike
Hamilton je začel nizati najhitrejše kroge, s katerimi je skoraj povsem stopil zaostanek za vodilnim Nizozemcem, po polovici dirke je Verstappnova prednost znašala zgolj še dobro sekundo. V 36. krogu je Hamilton v štartno-ciljni ravnini lahko prvič uporabil sistem DRS, a brez uspeha. Sledil je mrtvi tek vodilnih, zato so se pri Mercedesu tik pred zdajci odločili za spremembo taktike: v 43. krogu so opravili še drugi postanek, na Hamiltonov dirkalnik so znova namestili srednje trde gume, upajoč, da bo Britanec Verstappna ujel v izdihljajih dirke – 15 krogov pred koncem je zaostajal 12 sekund.

Nizozemcu v uteho dodatna točka
Verstappna so že precej obrabljene gume v končnici dirke po pričakovanju začele puščati na cedilu, Hamilton ga je ujel v 60. krogu, ob koncu štartno-ciljne ravnine je s pomočjo odprtega zadnjega gibljivega krilca švignil v vodstvo in se odpeljal novi zmagi naproti. Red Bull je pomahal z belo zastavico, Verstappna so poklicali v bokse, imel je pet krogov časa, da s svežim kompletom gum odpelje najhitrejši krog in si zagotovi dodatno točko. To mu je s časom 1:18,149 tudi uspelo.