Veselje novega starega svetovnega prvaka in njegove ekipe. Foto: Reuters

Težko je opisati svoje občutke, sploh po takšni dirki, kakršna je bila danes. Vse kar je lahko šlo narobe, je šlo. Kljub vsemu smo ohranili trezne glave, nismo živčni, prostora za frustracije ni bilo. Predstavljajte si, že v četrtem ovinku vas zavrti, obrnjeni ste v napačno smer. Da sem se izognil trkom dirkačev, ki so vozili proti meni, sem se peljal vzvratno in na ta način morda rešil naslov svetovnega prvaka.

Sebastian Vettel
Vettel je tretji dirkač v zgodovini formule ena, ki je naslov prvaka osvojil trikrat zapored. Predtem je to uspelo Juanu Manuelu Fangiu in Michaelu Schumacherju. Foto: Reuters

Ponosen sem na svojo ekipo. Izgubili smo prvenstvo, a nismo ga izgubili tukaj v Braziliji. Izgubili smo ga na nekaterih prejšnjih tekmah, ko nam je sreča obrnila hrbet. Vsekakor sem vesel za ekipo, znova bomo poskusili naslednje leto.

Fernando Alonso
Fernando Alonso je z občutno slabšim dirkalnikom vse do konca sezone upal na naslov prvaka. Na koncu so mu zmanjkale štiri točke (v primeru enakega števila točk bi zaradi večjega števila zmag v letošnji sezoni svetovni prvak postal Vettel). Foto: Reuters

Vettlov najbližji zasledovalec Fernando Alonso je bil na koncu drugi in je za Nemcem v skupnem seštevku zaostal zgolj za tri točke. Tretje mesto je osvojil njegov moštveni kolega Felipe Massa.

Dirka je bila zelo zanimiva, prežeta je bila z razburljivimi dogodki, že v uvodnem krogu je dosegla vrhunec razburljivosti, potem ko je zavrtelo Vettla, ki je moral z nekoliko poškodovanim dirkalnikom odpeljati vso dirko in ubraniti prednost v skupnem seštevku. Dirkačem jo je pošteno zagodlo tudi vreme, med dirko se je nebo večkrat odprlo, dvakrat je na stezo zapeljal varnostni avto.

Katastrofalen začetek Vettla
Vettel je dirko začel slabo. Po slabšem štartu ga je že v 1. krogu po trku z Brunom Senno zavrtelo, nekoliko je poškodoval levi del dirkalnika. "Dirkalnik je poškodovan, a ni poškodovano krilo. Nič ne moremo storiti," so Nemcu po radijski zvezi sporočili iz boksov. Odlično sta dirko začela dirkača McClarna, med prve tri je s petega mesta napredoval Felipe Massa.

Slab štart se Vettlu ni pretirano poznal
Toda kljub slabemu štartu je Vettel dirko nadaljeval izjemno! Po napaki v 1. krogu je nekaj časa vozil na zadnjem mestu, a je že sedem krogov pozneje napredoval na sedmo mesto. V Sao Paulu je začelo rahlo deževati, zaradi česar se je večina dirkačev odločila za menjavo gum, v 19. krogu je v bokse med drugimi zapeljal tudi Alonso, krog pozneje mu je sledil še Vettel.

V 23. krogu je na stezo, po kateri so bili na določenih delih razmetani deli dirkalnikov, pripeljal varnostni avto, zaradi katerega je velika prednost Hulkenberga in Buttona (pred drugimi dirkači sta vodila že za debelo minuto) hitro skopnela. Na stezi je odpeljal sedem krogov.

S šestim mestom ubranil naslov
V 53. minuti je Vettel veliko tvegal, kljub rahlemu deževju je zapeljal v bokse, kjer so mu namestili mehkejše gume oziroma gume za suho stezo, že dva kroga kasneje, ko je začelo močneje deževati, je moral po novi set gum. V 55. krogu sta trčila Hulkenberg in Hamilton, ki je s poškodovanim levim sprednjim delom dirkalnika končal dirko. Do konca dirke je Alonso neuspešno lovil vodilnega Buttona, krog pred koncem je zaradi nesreče Paula Di Reste na progo zapeljal še varnostni avto in razplet sezone je bil znan: zmagal je Button, drugi je bil Alonso, tretji pa njegov moštveni kolega Massa. Vettel je s šestim mestom ubranil naslov svetovnega prvaka.

Naslov prvaka rešen v četrtem ovinku?
"Težko je opisati svoje občutke, sploh po takšni dirki, kakršna je bila danes. Vse kar je lahko šlo narobe, je šlo. Kljub vsemu smo ohranili trezne glave, nismo živčni, prostora za frustracije ni bilo. Predstavljajte si, že v četrtem ovinku vas zavrti, obrnjeni ste v napačno smer. Da sem se izognil trkom dirkačev, ki so vozili proti meni, sem se peljal vzvratno in na ta način morda rešil naslov svetovnega prvaka," je po dirki nasmejan do ušes dejal Vettel, medtem ko je Alonso v prvi vrsti pohvalil svojo ekipo: "Ponosen sem na svojo ekipo. Izgubili smo prvenstvo, a nismo ga izgubili tukaj v Braziliji. Izgubili smo ga na nekaterih prejšnjih tekmah, ko nam je sreča obrnila hrbet. Vsekakor sem vesel za ekipo, znova bomo poskusili naslednje leto."

VN BRAZILIJE, Sao Paulo

Končni vrstni red (71/71):
1. J. BUTTON McLaren 1:45:22,656 2. F. ALONSO Ferrari +2,754 3. F. MASSA Ferrari 3,615 4. M. WEBBER Red Bull 4,936 5. N. HÜLKENBERG Force India 5,708 6. S. VETTEL Red Bull 9,453 7. M. SCHUMACHER Mercedes 11,907 8. J. VERGNE Toro Rosso 28,653 9. K. KOBAJAŠI Sauber 31,250 10. K. RÄIKKONEN Lotus 1 krog