Odločilni zadetek za Italijane je v 59. minuti dosegel Giordano Finoro, ki je na desni strani preigral dva jeseniška branilca in streljal iz težkega položaja, ko je bil že za vrati, plošček pa se je nekako splazil mimo vratarja Oscarja Fröberga. Napadalec Asiaga je spretno potisnil plošček v njegovo drsalko in v mrežo, potem ko je nakazal, da bo zavil za vrata, in je šel jeseniški vratar že na drugo stran gola. Šved je tudi v tej finalni seriji sicer Jeseničane večkrat reševal.

V 29. minuti je gostitelje v vodstvo popeljal Enrico Miglioranzi, ki je zadel po izvrstnem prodoru. "Slalom" je začel na modri črti, pridrsal pred vrata in poslal plošček v mrežo. Že 40 sekund pozneje pa je izenačil Gašper Glavič s strelom pod prečko z leve strani.

Ob številčni prednosti gostov je Nejcu Brusu v 35. minuti veselje preprečila vratnica. Ob koncu druge in na začetku zadnje tretjine so imeli železarji dvakrat igralca na klopi za kaznovane, a so zdržali, sami pa so bili celo blizu zadetku z igralcem manj, a Eric Pance ni bil dovolj natančen.

V zadnjem delu tretjine se je ponovil scenarij iz prve, ko so domači močno pritiskali, Slovenci pa so se branili. Pet minut pred koncem so imeli še en "power-play", ki je tudi ostal neizkoriščen. Ko se je že zdelo, da bo šla tekma drugič v tej seriji v podaljšek, pa je eno redkih napak naredil Fröberg.

V uvodni tretjini je imel švedski vratar več dela kot njegov tekmec Luca Stevan, a ga je opravil brez napak. Na jeseniški strani je imel tudi v uvodnih 20 minutah najlepšo priložnost Glavič.

Zadetki s tekme Asiago - SIJ Acroni Jesenice

Asiago po letu 2018 drugič prvak

Jeseničani so v tej sezoni sploh prvič igrali v finalu tega tekmovanja. Čeprav sodijo med kakovostnejša moštva v ligi, so do zdaj vedno ostali na predzadnji stopnički, v polfinalu.

V finalu so sicer slabo začeli in izgubili prvo tekmo z 1:4. A potem so naslednji dve dobili, najprej doma s 4:3 po podaljšku in potem v gosteh s 4:1. Tako so imeli v soboto priložnost za končno slavje pred svojimi navijači, a so številni ljubitelji hokeja, ki so napolnili dvorano Podmežakla, domov odšli razočarani po porazu z 2:4. O zmagovalcu Alpske lige za sezono 2021/22 je tako odločala prav zadnja, peta tekma, Jeseničanom pa tudi v gosteh ni uspelo.

Alpska liga v tej obliki poteka od sezone 2016/17. Prva zmagovalca sta bila italijanska kluba Ritten in Asiago, zadnji dve izdaji v sezonah 2018/19 in 2020/21 pa je dobila SŽ Olimpija, ki se je po lanski zmagi nato preselila v za razred močnejše tekmovanje Ligo IceHL.