Jan Muršak je 27. decembra 2010 v Denverju uresničil svoje hokejske sanje in zaigral na prvi tekmi za Detroit, ki ga je leta 2006 v 6. krogu nabora izbral kot 182. hokejista. Foto: Reuters
Jan Muršak (Detroit Red Wings)
Štajerec iz Pesnice ob Ščavnici bo 20. januarja dopolnil 23 let, za letos pa so mu v matičnem klubu namenili številko 39. Foto: Reuters
Anže Kopitar
Anže Kopitar je drugič letos dosegel tri točke na eni tekmi. S 15 goli in 23 podajami na 35 tekmah se je 23-letni Hrušičan povzpel na 11. mesto lestvice strelcev. Foto: Reuters
Aleš Kotalik in Matt Stajan (Calgary Flames)
Uspešen večer je tudi za kanadskim Slovencem Mattom Stajanom, ki je s Calgaryjem premagal Buffalo (5:2). 27-letni center je doma iz predmestja Toronta in je aktiven član slovenske skupnosti in je tudi državljan Slovenije, za katero pa ne more igrati, ker je že igral za mladinsko reprezentanco Kanade. Foto: Reuters
Chris Osgood, Detroit
38-letni Chris Osgood je kot član Detroita osvojil tri Stanleyjeve pokale. "Čarovnik iz Oza" je bil prvi vratar pri naslovih leta 1998 in 2008. Foto: Reuters

22-letni Muršak je ob debiju v NHL-u na tekmi s Coloradom igral v 4. napadu, na desnem krilu Justina Abdelkaderja, katerega levo krilo je veteran Kris Draper. Na ledu je Pesničan preživel natanko 6 minut in 55 sekund, od tega 23 sekund ob številčni premoči.

Jan kmalu "kriv" za zmago v rednem delu
V 25. minuti si je zaradi spotikanja branilca Lilesa prislužil izključitev. Statistiki v Denverju so mu pripisali še en nalet, njegov edini strel pa je sredi zadnje tretjine blokiral Wilson. V 54. minuti je Štajerec izsilil izključitev O'Bryna, katero je z golom za 3:2 kaznoval kapetan gostov Nicklas Lidstrom. Pred tekmo je Muršak za medije iz Detroita dejal: "To je uresničitev mojih sanj!" Slovenski hokejist je bil v matični klub iz AHL-a vpoklican zaradi poškodbe Dannyja Clearyja.
Osgood med elitno deseterico vratarjev
Podaljšek je tri minute pred koncem izsilil Matt Duchene, ki je bil soudeležen pri vseh treh golih Plazu. V dodatku je vratar Peter Budaj spotaknil hitrega Derrena Helma, Detroit pa je ob razmerju 4 na 3 dokazal svoje mojstrstvo - četrti "power play" gol je zabil Niklas Kronwall. Zmaga Rdečih kril je prinesla vratarju Chrisu Osgoodu (46 obramb) jubilejno 400. zmago v karieri, s čimer je postal šele deseti vratar v NHL-u, ki je dosegel ta mejnik. Na lestvici zmag v rednih delih sezon prepričljivo vodi Martin Brodeur (607), pred Patrickom Royem (551) in Edom Belfourjem (484).

Kopitarjev trojček podaj v San Joseju
Slovenski NHL-večer je uspešno končal Anže Kopitar, ki je bil med junaki pomembne in prestižne zmage Los Angelesa nad San Josejem (4:0). Na obračunu kalifornijskih moštev sta prvi dve tretjini pripadli vratarju Anttiju Niemiju, ki je junija kot prvi vratar Chicaga osvojil Stanleyjev pokal. Finec je v 40 minutah ubranil vseh 30 strelov Los Angelesa, nato pa je iz prvih dveh strelov v 3. tretjini prejel dva gola. Prvi gol tekme je pripadel Trevorju Lewisu, dobro minuto zatem pa je 23-letni Hrušičan odprl prostor Marcu Sturmu, ki je na četrti tekmi v dresu Kraljev dosegel prvi gol.

Akcija večera navezi "Browpitar"
Sledila sta še dva zadetka kapetana Dustina Browna, pri obeh mu je podal njegov slovenski center. Piko na i je bila akcija v 58. minuti ob igri 4 na 4, ko je Kopitar pobral plošček in ga s svoje modre črte z lobom poslal prek branilcev Morskih psov, Brown pa je nato iz oči v oči ukanil Niemija in postavil končni izid (video na dnu novice). Jonathan Quick je s 24 obrambami četrtič letos ohranil svojo mrežo nedotaknjeno.

* - V Ligi NHL so sicer igrali že številni hokejisti slovenske narodnosti (Frank "Mr. Zero" Brimsek, Stan Smrke, John Gruden, Ed Kastelic, John Jakopin, Greg Kuznik, Matt Stajan ...), a sta Anže Kopitar in Jan Muršak prva Slovenca, ki sta se hokeja učila v Sloveniji in sta igrala za reprezentanco Slovenije še preden sta se podala "preko luže". Vratar Tone Gale je konec šestdesetih let na preizkušnji branil 17 minut za NY Rangerse na pripravljalni tekmi proti Chicagu.

Tekme 27. decembra:
SAN JOSE - LOS ANGELES 0:4
Lewis 43., Sturm 44., Brown 47., 58.
Anže Kopitar je podal pri zadnjih treh zadetkih Kingsov.

COLORADO - DETROIT 3:4 - v podaljšku
Duchene 4., 58., Galiardi 7.; Hudler 6., Franzen 13., Lidstrom 55., Kronwall 64.
Jan Muršak je ob debiju v Ligi NHL za Detroit igral 7 minut, prislužil si je eno izključitev, njegov edini poskus strela pa je bil blokiran.

NY RANGERS - NY ISLANDERS 7:2
FLORIDA - BOSTON 2:3 - po kazenskih strelih
COLUMBUS - MINNESOTA 4:3 - po kazenskih strelih
CALGARY - BUFFALO 5:2